LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Niezwykle energooszczędny mikrokontroler od Analog Devices

Firma Analog Devices (ADI) przedstawiła nowy mikrokontroler o bardzo niskim zużyciu mocy, który pozwala na realizację zaawansowanych algorytmów w urządzeniach brzegowych Internetu Przedmiotów. Model ADuCM4050 zawiera rdzeń ARM Cortex-M4 z jednostką zmiennoprzecinkową, powiększoną pamięć SRAM i wbudowaną pamięć Flash. Dzięki temu pozwala na obróbkę danych na miejscu i przesyłanie tylko najważniejszych danych do chmury. Nowy mikrokontroler wykorzystuje technologię SensorStrobe, która pozwala mu pozostawać w trybie obniżonego poboru mocy, podczas gdy dedykowanie czujniki ADI i układy radiowe cały czas zbierają dane. Dzięki temu układ ADuCM4050 pozwala uzyskać nawet dziesięciokrotnie mniejszy pobór mocy całego systemu, co znacznie wydłuża czas pracy na baterii. Dodatkowo w układzie wprowadzono udoskonalenia z myślą o pracy w trudnym środowisku.

W układzie ADuCM4050 został również podwyższony poziom bezpieczeństwa. Szyfrowanie zapewnia lepszą ochronę własności intelektualnej (IP) projektantów i skuteczniejsze zabezpieczenie przed złośliwym oprogramowaniem lub nieuprawnionym użyciem. Do funkcji szyfrowania należą AES 128/256, SHA 256, szyfrowanie bloków przeznaczone do ochrony kodu, obsługa klucza oraz HMAC. Nowy mikrokontroler o bardzo niskim zużyciu mocy stanowi uzupełnienie serii ADuCM320x i jest z nią kompatybilny pod względem wyprowadzeń.

Mikrokontroler ADuCM4050 jest przeznaczony do zastosowań, w których najważniejszy jest długi czas pracy na baterii, jednak wymagają one również bezpieczeństwa i pewnej pracy. Typowe zastosowania obejmują wstępne przetwarzanie i filtrację danych z czujników w celu eliminacji szumów i artefaktów. Należą do nich monitorowanie stanu zdrowia i życia, inteligentne systemy zarządzania energią czy monitorowanie urządzeń fabrycznych.

ADuCM4050 potrafi obsługiwać wiele analogowych i cyfrowych czujników dzięki technologii SensorStrobe. Dane z czujników można zbierać i analizować łącznie, aby uzyskać bardziej zaawansowaną funkcjonalność. Nie ma zatem potrzeby częstego budzenia mikrokontrolera, by zarejestrować rutynowe lub częściowe dane. W dłuższym okresie przekłada się to na dodatkową oszczędność energii.

Bardzo niski pobór mocy modelu ADuCM4050 w trybie aktywnym wynosi 40 µA/MHz, natomiast w w trybie hibernacji spada do 680 nA. Duża dostępna pamięć SRAM (128 kB) oraz Flash (512 kB) i zdolność do utrzymania prawie całej zawartości SRAM sprawia, że dane są dostępne szybciej po wybudzeniu mikrokontrolera. Oznacza to dalsze obniżenie poboru mocy.

Mikrokontroler ADuCM4050 współpracuje z akcelerometrem ADXL362 do pomiaru małych przyspieszeń, który zapewnia bardzo niski pobór mocy, jak również z niedawno zapowiedzianym akcelerometrem MEMS ADXL372 do dużych przyspieszeń. Jest to część oferty układów o bardzo niskim poborze mocy Analog Devices. Z tymi czujnikami współpracuje również technologia SensorStrobe, która pozwala uzyskać dalszą oszczędność energii.

Układ ADuCM4050 jest już dostępny w postaci próbek. Produkcja masowa jest zaplanowana na grudzień. Do wyboru są obudowy LFCSP-64 lub WLCSP-72. Informacje o produkcie, próbkach i płytkach ewaluacyjnych znajdują się pod adresem http://www.analog.com/ADuCM4050.

Informacje o ofercie mikrokontrolerów o bardzo niskim zużyciu mocy można znaleźć tutaj.

Na forum EngineerZone można uzyskać wsparcie ekspertów ADI oraz innych inżynierów.