Nowy system operacyjny Micrium OS oraz narzędzie Platform Builder

Jest już dostępny Micrium OS – najnowsza wersja popularnego systemu operacyjnego czasu rzeczywistego (RTOS) uC/OS, który obsługuje wszystkie główne platformy i architektury procesorów. Micrium OS zawiera zoptymalizowane jądro RTOS, stosy protokołów komunikacji, system plików i graficzny interfejs użytkownika. Natomiast nowe narzędzie o nazwie Platform Builder upraszcza tworzenie projektów, automatycznie konfigurując zależności i sekwencję rozruchu w zależności od komponentów wykorzystywanych przez programistów. Micrium OS w połączeniu z Platform Builder znacząco ułatwia programistom inicjalizację projektu, skracając tym samym czas wprowadzenia produktu na rynek. System operacyjny obsługuje układy wszystkich najważniejszych producentów, w tym NXP, Renesas, Silicon Labs i STMicroelectronics.

„Obsługa łączności bezprzewodowej, 32-bitowych mikrokontrolerów i układów typu System-on-Chip oraz licznych interfejsów Internetu Przedmiotów sprawiają, że konfiguracja, uruchomienie i zapewnienie poprawnej pracy systemu są coraz trudniejsze.” – tłumaczy Jean Labrosse, autorytet w dziedzinie systemów RTOS i założyciel Micrium Software. – ”Wkrótce większość systemów wbudowanych będzie pracować pod kontrolą systemu operacyjnego. W takiej sytuacji Micrium OS oraz Platform Builder stanowią przyszłościowe rozwiązanie, pozwalając obecnym i przyszłym klientom wykorzystać nasze przewidywalne, łatwe w obsłudze i sprawdzone oprogramowanie.”

Według prognoz firmy IDC, globalne wydatki związane z Internetem Przedmiotów wyniosą 1,29 biliona dolarów w roku 2020. Ten ogromny rynek przyciąga zarówno profesjonalnych dostawców systemów wbudowanych, jak i konstruktorów-amatorów. Wszyscy oni mogą odnieść korzyści z wydajności, niezawodności i łatwości obsługi Micrium OS.

System Micrium OS jest wynikiem 20 lat doświadczeń w zakresie tworzenia oprogramowania dla systemów wbudowanych. Nowy system operacyjny upraszcza programowanie dzięki intuicyjnej obsłudze interfejsów, lepszym możliwościom debugowania i zaawansowanej obsłudze błędów, które pozwalają szybciej zidentyfikować problemy.

Micrium OS i Platform Builder stanowią część oferty firmy Slicon Labs i są dostępne do pobrania ze strony Micrium od połowy marca. Nowi użytkownicy komercyjni mogą skorzystać z darmowej wersji demonstracyjnej przez okres 45 dni, a klienci posiadający licencje mogą nadal korzystać z istniejącego oprogramowania Micrium lub dokonać migracji na Micrium OS i nowy Platform Builder. Konstruktorzy powinni odwiedzić stronę Micrium OS for Makers, aby zapoznać się ze specjalna ofertą.

Wersja systemu µC/OS for Makers pozwala inżynierom na wykorzystanie systemu RTOS Micrium bezpłatnie. Jest to sprawdzony i niezawodny system z rozbudowaną dokumentacją, przykładowymi projektami i filmami instruktażowymi.

O autorze