Nowe moduły edukacyjne Analog Devices

Firma Analog Devices przedstawiła dwa moduły wspomagające aktywną naukę, skierowane do studentów i entuzjastów elektroniki. Pomogą one zrozumieć zjawiska elektryczne, stanowiąc niedrogie, łatwe w użyciu i przystępne środowisko. Produkt o nazwie ADALM2000 Active Learning Module pozwala studentom projektować i testować układy analogowe w czasie rzeczywistym, dając dostęp do typowych przyrządów laboratoryjnych za pośrednictwem aplikacji graficznej. Z kolei moduł ADALM-PLUTO jest poświęcony zagadnieniu radia definiowanego programowo (SDR) oraz sygnałom na częstotliwościach radiowych (RF) i komunikacji bezprzewodowej. Pozwala on na eksperymenty z wykorzystaniem niezależnych kanałów – nadawczego i odbiorczego – w trybie full duplex. To przystępne rozwiązanie daje studentom i nauczycielom swobodę w kreatywnym rozwijaniu zakresu ćwiczeń i badaniu na bieżąco zmian w projektach.

Więcej informacji i programach uniwersyteckich Analog Devices oraz modułów wspomagających aktywną naukę: http://www.analog.com/university.

Moduł ADALM2000

ADALM2000 Active Learning Module to niedrogie, programowalne urządzenie zasilane przez USB. Pozwala ono łatwo wykorzystać możliwości tradycyjnych przyrządów pomiarowych. Ma dwa analogowe wejścia różnicowe, dwa analogowe wejścia niesymetryczne, dwa zasilacze i 16-bitowe wejście cyfrowe. Umożliwia to badanie sygnałów i systemów pracujących z częstotliwościami dziesiątek MHz bez ograniczeń obecnych w tradycyjnych laboratoriach. W połączeniu z aplikacją graficzną Scopy Analog Devices uruchomioną na komputerze daje użytkownikom dostęp do najbardziej popularnych funkcji przyrządów pomiarowych dobrej klasy. Dostępne przyrządy obejmują woltomierz DA/AC, oscyloskop o paśmie 30 MHz, źródła zasilania +- 5V, analizator widma o paśmie 50 MHz, generator sygnału i generator arbitralny o paśmie 30 MHz, analizator logiczny i cyfrowy generator sekwencji o paśmie 100 MHz, a także analizator magistrali obsługujący ponad 60 protokołów. Scopy jest otwartą aplikacją działającą na wszystkich popularnych platformach (Windows, Linux, OS X) i potrafi wykorzystywać wtyczki w celu obsługi przyrządów zadanych przez użytkownika, takich jak analizatory obwodów. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie produktu.

Moduł ADALM-PLUTO

Moduł ADALM_PLUTO to łatwe w obsłudze narzędzie, które pozwala studentom zapoznać się z zagadnieniami radia definiowanego programowo, sygnałów radiowych i komunikacji bezprzewodowej. Ten moduł przeznaczony do aktywnej nauki udostępnia niezależne kanały nadawczy i odbiorczy pracujące w trybie full duplex i może generować oraz odbierać sygnały w paśmie od 325 do 3800 MHz przy częstotliwości próbkowania do 61,44 mln próbek na sekundę (Msps). Jest przy tym samodzielnym modułem wystarczająco małym, aby zmieścić się w kieszeni kurtki. Moduł ADALM-PLUTO jest zasilany przez USB. Można go obsługiwać przy użyciu biblioteki libiio działającej na systemach Windows, Linux oraz OS X. Pozwala on jednocześnie studentom poznać różne platformy sprzętowe – x86 oraz ARM. Moduł ADALM-PLUTO można wykorzystać jako podstawę do realizacji laboratorium technik radiowych wraz z SDR, a także we współpracy z narzędziami takimi, jak MATLAB, Simulink czy GNU Radio. Studenci mogą korzystać z nich w dowolnym miejscu, również w ramach nauki na odległość. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie produktu.

Oba modele są już dostępne w sprzedaży.

O autorze