Nowe czujniki światła i zbliżeniowe Vishay

Grupa optoelektroniczna firmy Vishay Intertechnology przedstawiła nowy, w pełni zintegrowany czujnik światła i czujnik zbliżeniowy przeznaczony do rozpoznawania gestów, który spełnia normy motoryzacyjne. Model VCNL4035X01 wykorzystuje technologię Filtron. Zawiera on fotodetektory do wykrywania światła i bliskości, układ kondycjonowania sygnału, 16-bitowy przetwornik analogowo-cyfrowy, a także sterownik mogący obsłużyć do trzech zewnętrznych diod IRED. Całość mieści się w kompaktowej obudowie o wymiarach 3 x 2,36 x 0,75 mm montowanej powierzchniowo. Czujnik jest zgodny z normą AEC-Q101. Ma ponadto funkcję przerwania i powala na komunikację za pomocą magistrali I2C. Jest przeznaczony do przenośnych urządzeń elektronicznych i systemów inteligentnego domu, a także zastosowań przemysłowych i motoryzacji.

Układ można wykorzystać do realizacji rozpoznawania gestów w użytkowych urządzeniach elektronicznych, takich jak notebooki i tablety, funkcji wykrywania obecności w celu aktywacji wyświetlacza w drukarkach i kopiarkach, a także w pojazdach. Inne zastosowania obejmują unikanie kolizji przez roboty i zabawki, a także kontrolę oświetlenia w biurach, korytarzach i budynkach użyteczności publicznej. Wszystkie elementy potrzebne do realizacji tych systemów mieszczą się w jednym kompaktowym układzie, który pozwala zaoszczędzić powierzchnię płytki PCB. Natomiast wykorzystanie zewnętrznych emiterów w systemach rozpoznawania gestów zapewnia projektantom większą swobodę.

Układ ma programowalną funkcję przerwania, która pozwala na ustawienie górnego i dolnego progu wyzwalania, co pozwala w efekcie obniżyć całkowity pobór mocy systemu. Funkcję można zaprogramować, aby wyzwalała zarówno czujnik światła otoczenia, jak i czujnik zbliżeniowy. Zastosowana w czujniku technologia Filtron pozwala uzyskać czułość widmową dla światła otoczenia porównywalną z czułością ludzkiego oka, jednocześnie pozwalając na usuwanie światła tła. Wysoka czułość układu pozwoliła uzyskać zasięg detekcji do 500 mm.

Wbudowana w VCNL4035X01 fotodioda wykrywająca światło otoczenia pracuje w zakresie natężenia światła od 0,004 do 4,2 klx. Dzięki temu układ może pracować zarówno w ciemności, jak i w urządzeniu z przejrzystymi soczewkami. Czujnik oferuje dokładność na poziomie 10%, odporność na migotanie świetlówek oraz skuteczną kompensację temperaturową w zakresie od -40°C do +105°C. Natomiast wbudowany w VCNL4035X01 czujnik zbliżeniowy wykorzystuje zaawansowane rozwiązanie eliminacji przesłuchów, z kolei algorytm wykrywania obecności zapewnia szybką reakcję w przypadku wykrycia obiektu.

Układ pracuje w zakresie napięć od 2,5 do 3,6 V, natomiast interfejs I2C pracuje z poziomami napięć od 1,8 do 5 V. Całość mieści się w bezołowiowej obudowie QFN z ośmioma wyprowadzeniami. Układ jest zgodny z normą środowiskową RoHS oraz Vishay Green i nie zawiera halogenów.

Dostępne są już próbki oraz ilości hurtowe modelu VCNL4035X01.

O autorze