NI przedstawia pierwszy prototyp sieci bezprzewodowej zgodnej z Verizon 5G

Firma National Instruments zademonstrowała jako pierwsza na świecie prototyp sieci bezprzewodowej czasu rzeczywistego wykorzystujący pasmo 28 GHz, zgodny ze specyfikacją Verizon 5G. Wydarzenie miało miejsce podczas konferencji IEEE Wireless Communications and Networking Conference (WCNC) odbywającej się w San Francisco. Stworzony system wykorzystuje osiem bloków z modulacją OFDM w konfiguracji typu downlink 2×2 MU-MIMO z hybrydowym formowaniem wiązki oraz niezależnymi ramkami, umożliwiając tym samym uzyskanie przepustowości szczytowej 5 Gbit/s, która jest skalowalna do ponad 20 Gbit/s w przypadku wykorzystania 8 strumieni MIMO.

Verizon ogłosił dostępność specyfikacji 5G Technology Forum w 2015 roku. Pomimo że przemysł rozwija produkty i technologie mogące sprostać wyznaczonym standardom, aż dotąd nie odbyła się żadna publiczna demonstracja sieci bezprzewodowej wykorzystującej częstotliwość 28 GHz.

Programiści zbudowali prototyp, wykorzystując mmWave Transceiver System wraz z nową wersją RF mmWave pracującą z częstotliwością nośną 28 GHz oraz szykiem antenowym rozwijanym przez firmy Anokiwave oraz Ball Aerospace. Wykorzystanie częstotliwości 28 GHz jest istotne, ponieważ Verizon wraz z partnerami planują wykorzystywać system w Stanach Zjednoczonych. Prototyp systemu został w całości wykonany przy wykorzystaniu oprogramowania LabVIEW i składa się z w pełni modyfikowalnego kodu pracującego w czasie rzeczywistym i zaimplementowanego zarówno w stacji bazowej jak i urządzeniach użytkowników (UE lub CPE).

Naukowcy mogą wykorzystać zalety sprzętu i oprogramowania NI i szybko rozpocząć prototypowanie nowych standardów sieci bezprzewodowych, co bezpośrednio przekłada się na skrócenie czasu potrzebnego na uzyskanie wyników. Mogą oni dziś prototypować i testować specyfikację Verizon 5G oraz, wraz z ustabilizowaniem się standardu, skupić się na 5G New Radio.

O autorze