LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
IoT

Czujniki do obrazowania przy oświetleniu sub-luksowym

Nowe czujniki obrazu IT-EMCCD łączą lepszą czułość przy słabym oświetleniu i czułość w warunkach bliskiej podczerwieni z uproszczonym sposobem integracji z punktu widzenia producentów kamer.

Firma ON Semiconductor rozszerzyła swą ofertę czujników obrazu CCD typu IT-EMCCD (Interline Transfer Electron Multiplication). Nowe modele są przeznaczone nie tylko do przemysłowych systemów pracujących przy słabym oświetleniu w medycynie czy zastosowaniach badawczych, ale też komercyjnych i militarnych systemów monitoringu.

Nowy czujnik KAE-04471 o rozdzielczości 4 megapikseli wykorzystuje piksele o rozmiarze 7,4 mikrona – większe w porównaniu z istniejącymi układami IT-EMCCD. Dzięki temu do matrycy dociera dwukrotnie więcej światła, pozwalając poprawić jakość obrazu przy słabym oświetleniu. Model KAE-04471 jest kompatybilny od względem obudowy i wyprowadzeń z istniejącym modelem KAE-08151 o rozdzielczości 8 megapikseli. Dzięki temu producenci kamer mogą łatwo wprowadzić nowy moduł do istniejącego urządzenia, aby uzyskać nowy produkt.

Kolejny nowy model, KAE-02152, ma taką samą rozdzielczość 1080p i wymiary 2/3 cala, co istniejący model KAE-02150, ale wykorzystuje gęściej upakowane piksele, aby uzyskać lepszą czułość w zakresie bliskiej podczerwieni. Ta cecha ma kluczowe znaczenie w takich zastosowaniach, jak monitoring, mikroskopia czy okulistyka. Model KAE-02152 jest w pełni kompatybilny z dotychczasowym modelem KAE-02150. Oba układy zawierają zintegrowane chłodzenie termoelektryczne, dzięki czemu producenci kamer nie muszą sami projektować chłodzenia dla swych urządzeń.

Systemy obrazowania pracujące przy oświetleniu sub-luksowym są wymagane między innymi w systemach monitoringu, zastosowaniach medycznych u naukowych oraz w obronności. Nowe produkty IT-EMCCD umożliwiają wybór spośród wielu rozdzielczości, rozmiarów pikseli, czułości, konfiguracji kolorów i obudów dzięki czemu można dopasować zamówienie układu do obrazowania przy słabym oświetleniu odpowiednio do potrzeb.

Urządzenia EMCCD wykorzystujące odczyt linia po linii (IT) łączą dwie sprawdzone technologie obrazowania oraz unikalną architekturę wyjścia, która pozwala uzyskać nową jakość obrazowania o niskim poziomie szumów i wysokim zakresie dynamicznym. Choć rozwiązania CCD odczytujące obraz liniami zapewniają wysoką i jednorodną jakość obrazu dzięki wydajnej elektronicznej przesłonie, technologia ta nie zawsze sprawdza się w obrazowaniu przy słabych warunkach oświetleniowych. Z kolei czujniki EMCCD mogą pracować przy słabym oświetleniu, ale zazwyczaj były to urządzenia małej rozdzielczości i niskim zakresie dynamicznym. Połączenie tych technologii pozwoliło wykorzystać niskoszumną architekturę EMCCD przy rozdzielczościach wielu megapikseli. Z kolei innowacyjna architektura układów wyjściowych umożliwia otrzymanie zarówno obrazów CCD (ze standardowym wzmocnieniem), jak i EMCCD (z dużym wzmocnieniem) podczas jednej rejestracji. Pozwala to zwiększyć zakres dynamiczny i możliwość detekcji elementów sceny w jednym obrazie zarówno przy oświetleniu w warunkach dziennych, jak i nocnych.

Próbki inżynieryjne układów KAE-04471 są już dostępne, produkcja docelowych układów jest planowana na drugi kwartał 2017 roku. Dostępne są też próbki inżynieryjne układu KAE-02152, zarówno w standardowej obudowie, jak i w wersji zawierającej zintegrowany termoelektryczny układ chłodzenia. Produkcja wersji docelowej w obu konfiguracjach rozpocznie się w trzecim kwartale 2017 roku. Wszystkie układy IT EMCCD mieszczą się w ceramicznych obudowach micro-PGA i są dostępne w wersji monochromatycznej lub z filtrem Bayera.

Dostępne są zestawy ewaluacyjne dla układów IT-EMCCD, które pozwalają na przetestowanie pełnych możliwości tej technologii i ocenę jej w warunkach rzeczywistej pracy. Klienci mogą zamówić zestaw ewaluacyjny lub umówić się na lokalną demonstrację układów IT-EMCCD za pośrednictwem lokalnego przedstawiciela handlowego ON Semiconductor.