Nowe narzędzie graficzne do programowania mikrokontrolerów STM8

STMicroelectronics wprowadził graficzne narzędzie o nazwie STM8CubeMX przeznaczone do konfiguracji popularnych 8-bitowych mikrokontrolerów STM8. Środowisko STM8CubeMX obsługuje wszystkie układy z oferty STM8 – 8-bitowych, energooszczędnych mikrokontrolerów obejmujących modele przeznaczone dla motoryzacji.

Nowe darmowe narzędzie pomaga projektantom wybrać optymalny 8-bitowy mikrokontroler z rodziny STM8, który spełni wymagania ich systemu. Projektanci mogą też natychmiast rozpocząć pracę na płytkach projektowych STM8 konfigurując narzędzie w ten sam sposób, w jaki jest skonfigurowany mikrokontroler występujący na płytce. Aplikacja STM8CubeMX zapewnia graficzne narzędzia, które ułatwiają kompletną konfigurację wybranego układu. Należy do nich narzędzie do konfiguracji wyprowadzeń z automatycznym rozwiązywaniem konfliktów, do generacji drzewa sygnałów zegarowych z dynamiczną walidacją, narzędzie do sekwencjonowania zasilania i narzędzie do szacowania poboru mocy. Po zakończeniu konfiguracji generowany jest raport, który informuje o tym, w jakim stopniu udało się spełnić wymagania projektanta.

Stosując mikrokontrolery STM8 można realizować systemy takie jak małe urządzenia IoT i czujniki, ale też kontrolery o wysokiej wydajności stosowane w samochodach, a także wiele innych urządzeń elektronicznych produkowanych masowo na rynek konsumencki. Do wyboru jest ponad 125 wariantów mikrokontrolerów, od najbardziej energooszczędnych (STM8L), przez układy zgodne z normą AEC-Q100 (STM8AF/AL) do serii STM8S Value, Access i Performance. Układy STM8 zapewniają korzystny stosunek wydajności do ceny, pozwalając spełnić silne ograniczenia na pobór mocy i rozmiary. Układy STM8 osiągają wydajność rdzenia na poziomie 20 MIPS przy taktowaniu 24 MHz. Mają do 128 KB pamięci Flash i 6 KB RAM. Dostępne układy peryferyjne obejmują przetworniki ADC oraz DAC, komparatory, timery, sterowniki wyświetlaczy LCD, kontrolery DMA, szyfrowanie AES i interfejsy cyfrowe, a także funkcje przeznaczone dla konkretnych zastosowań, takie jak interfejsy LIN/CAN stosowane w motoryzacji. Mikrokontrolery mają od 20 do 80 wyprowadzeń w zależności od modelu.

Aplikacja STM8CubeMX jest przeznaczona dla komputerów osobistych i działa na systemach Windows, Linux oraz macOS. Szczegółowe informacje wraz z linkiem do pobrania można znaleźć na stronie STM8CubeMX.

O autorze