SAM R30 – nowy układ dla projektów z łącznością bezprzewodową.

Firma Microchip zaprezentowała jednoukładowe rozwiązanie dla łączności bezprzewodowej typu system-in-package (SiP) o nazwie SAM R30. Zawiera ono energooszczędny mikrokontroler z radiem na pasmo sub-GHz zgodnym ze standardem 802.15.4. Układ umieszczony w kompaktowej obudowie o rozmiarze 5 mm pozwala na wiele lat pracy przy zasilaniu z jednej baterii. Niewielki układ SiP SAM R30 zapewnia duże możliwości i ma potwierdzoną niezawodność, dzięki czemu nadaje się do realizacji systemów połączonych w domach i inteligentnych miastach oraz systemów przemysłowych.

Energooszczędny układ SAM R30 stanowi odpowiedź na wciąż rosnące zapotrzebowanie na systemy z komunikacją bezprzewodową zasilane z baterii. SAM R30 spełnia wymagania co do bardzo niskiego poboru energii, stawiane przez rynek oczekujący wieloletniej pracy urządzenia bez wymiany baterii. W układzie SiP zastosowano mikrokontroler SAM L21 oparty na rdzeniu Cortex M0+ – najbardziej energooszczędnej architekturze procesorów ARM. Układ SAM R30 ma kilka trybów obniżonego poboru mocy z funkcją budzenia za pośrednictwem interfejsu szeregowego lub wejścia GPIO – pobór prądu w tym trybie wynosi zaledwie 500 nA.

Dzięki możliwości pracy w paśmie 769- 935 MHz układ SiP SAM R30 pozwala na wygodną implementację sieci w topologii punkt-punkt, gwiazdy lub siatki. Microchip dodatkowo ułatwia projektantom rozpoczęcie pracy, oferując darmowy stos protokołów MiWi dla topologii punkt-punkt lub gwiazdy. W późniejszym okresie zostanie również dodana obsługa topologii siatki. Węzły sieci wykorzystujące przedstawiany SiP można umieścić w odległości nawet 1 km od siebie i podwoić ten dystans dzięki stosowaniu topologii gwiazdy. W topologii siatki SAM R30 pozwala na pokrycie dużego obszaru, co jest szczególnie przydatne w takich zastosowaniach, jak sterowanie światłami ulicznymi lub elektrownie słoneczne i wiatrowe.

Projektanci mogą szybko rozpocząć tworzenie prototypów dzięki wygodnej płytce projektowej TSAMR30-XPRO z interfejsem USB, współpracującej z łatwym w obsłudze środowiskiem programistycznym (SDK) Atmel Studio 7.

Układ SiP SAM R30 jest dostępny w dwóch wersjach obudów QFN, w postaci próbek oraz w zamówieniach ilości hurtowych. Model ATMSAMR30E mieści się w obudowie 32QFN, natomiast model ATSAMr30G18 – w obudowie 48QFN.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.microchip.com/samr30.

O autorze