Imagination obniża ceny narzędzi do projektowania SoC

Firma Imagination Technologies przedstawiła nowe zaawansowane środowisko projektowe dla swych rdzeni IP procesorów MIPS klas M oraz I. Pakiet zawiera zaawansowany interfejs graficzny (GUI) i środowisko programistyczne (IDE) oparte na Eclipse, jak też tanie sondy JTAG Bus Blaster. Cały pakiet jest dostępny w niezwykle niskiej cenie, niespotykanej wśród narzędzi profesjonalnej klasy.

Rodzina procesorów IP MIPS stanowi rozbudowaną ofertę energooszczędnych, wydajnych procesorów i rdzeni w architekturze 32- lub 64-bitowej. Oferta obejmuje zarówno rdzenie o bardzo wysokiej wydajności do zaawansowanych zastosowań, jak i bardzo małe rdzenie dla mikrokontrolerów w prostych systemach wbudowanych. Procesory MIPS zdobyły znaczącą pozycję w domowych systemach rozrywki, produktach wbudowanych i urządzeniach sieciowych, będące obecne w miliardach produktów sprzedawanych na całym świecie. Współpracują one z rozbudowanym ekosystemem oprogramowania komercyjnego i otwartego, systemami operacyjnymi i narzędziami.

Projektanci rozwiązań typu SoC (System-on-Chip) potrzebują wysokiej jakości narzędzi, aby swobodnie posługiwać się rozbudowanym oprogramowaniem potrzebnym do realizacji coraz bardziej skomplikowanych projektów. Również od dostawców układów scalonych są wymagane bardziej złożone rozwiązania projektowe. Często setki użytkowników oczekują, aby oprogramowanie było zoptymalizowane pod konkretny układ scalony. W takiej sytuacji konieczne jest dostarczenie taniego środowiska.

Zawartość pakietu

Licencjobiorcy MIPS i ich klienci OEM otrzymują dostęp do zaawansowanego zestawu narzędzi i pełnego wsparcia technicznego w cenie ok. 45 USD za stanowisko. Jest to bardzo niska cena jak na produkt tej klasy. Narzędzia obejmują:

  • Debugger Codescape i Codescape for Eclipse IDE: Są to starannie przetestowane narzędzia dostępne bezpłatnie. Można jest wykorzystać z tanimi sondami JTAG Bus Blaster. Pozwalają one na testowanie układów wejściowych interfejsów. Razem te narzędzia zapewniają szybką i produktywną edycję, kompilację i testowanie aplikacji opartych na układach MIPS.
  • Sondy debuggera JTAG Bus Blaster: To ekonomiczne sondy wysokiej szybkości zapewniające wszystkie funkcje, których oczekują licencjobiorcy MIPS. Sondy te będą dostępne u wielu dystrybutorów na całym świecie w niskiej cenie, dzięki czemu znajdą zastosowanie zarówno w obszarze akademickim, jak i w dużych projektach komercyjnych.
  • Środowisko programistyczne Codescape MIPS Essentials SDK: Ten zoptymalizowany zestaw narzędzi stanowi kompletne rozwiązanie zawierające kompilator GCC, narzędzia do budowania projektów i biblioteki oraz narzędzia pomocnicze – wszystko, co jest potrzebne do tworzenia programów dla układów MIPS.

Narzędzia są dostępne od dnia 3 maja 2017. Szczegółowe informacje o sposobie dostępu są na stronie produktu.

Program edukacyjny Imagination University Programme (IUP), obejmujący między innymi popularny kurs MIPSfpga oraz Connected MCU Lab, będzie w dużym stopniu wykorzystywał nowe narzędzia. MIPSfpga stanowi unikalną platformę edukacyjną zapewniającą kompletne, współczesne metody projektowania na poziomie RTL w oparciu o układy MIPS. Stanowi ona skuteczny sposób nauki podstaw projektowania układów typu System-on-Chip na potrzeby Internetu Przedmiotów (IoT). Nowe narzędzia MIPS, w szczególności środowisko IDE oparte na Eclipse oraz Codespace Debugger, uzupełniają materiały dostępne w ramach programu MIPSfpga. Sondy Bus Blaster zgodne z Eclipse pozwalają na sprawną integrację procesu generacji kodu i testowania oraz debugowania badanego urządzenia.

 

O autorze