LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Nowe analogowe kontrolery zasilania z funkcjami cyfrowymi

Firma Microchip wprowadziła nowy kontroler przeznaczony dla przetwornicy DC-DC obniżającej napięcie. Jest to układ analogowy z funkcjami cyfrowymi typu DEPA (digitally-enchanced power analogue). Dzięki temu zapewnia on większe możliwości, niż inne układy analogowe dostępne obecnie na rynku. To jednoukładowe rozwiązanie oznaczone symbolem MCP19122/3 pozwala na sterowanie przetwornicą DC-DC i umożliwia pracę z napięciami wejściowymi do 42 V, jednocześnie zapewniając szeroki zakres dostępnych napięć wyjściowych od 0,3 do 16 V. Nie wymaga przy tym stosowania dodatkowych komponentów zewnętrznych czy sterowników.

Mikrokontroler PIC mieszczący się w układzie MCP19122/23 zapewnia dynamiczną regulację częstotliwości pracy, regulację progów ograniczających zbyt wysokie i zbyt niskie napięcie, ograniczenie prądu, funkcję łagodnego rozruchu, regulację punktu pracy (napięcia i prądu) i maksymalnego współczynnika wypełnienia. Przykładowo, MCP19123 może dynamicznie regulować napięcie wyjściowe, aby spełnić wymagania protokołu USB Power Delivery (PD), jednocześnie ograniczając maksymalny poziom napięcia, by zapewnić wąskie marginesy bezpieczeństwa dla każdego poziomu napięcia wyjściowego.

Kontroler przetwornicy obniżającej napięcie MCP19123 oferuje liczne unikalne możliwości, w tym programowalny wejściowy wzmacniacz różnicowy, który pozwala na optymalizację pracy i minimalizację błędu napięcia systemu. Duże możliwości konfiguracji pozwalają uzyskać napięcia wyjściowe z szerokiego zakresu, co często jest wymagane w układach zasilania USB czy ładowarkach baterii. Układ ułatwia integrację dużych systemów dzięki możliwości synchronizacji z zewnętrznym źródłem zegara i źródłem napięcia referencyjnego. Może też zapewnić zegar systemowy i napięcie referencyjne do synchronizacji innych układów. W przypadku serwerów lub urządzeń telekomunikacyjnych funkcja ta pozwala na szybkie uruchomienie systemu zasilania i dokładne śledzenie poboru mocy przez układy umieszczone na płytce.

W systemach dużej mocy można wykorzystać wiele wyjść połączonych równolegle. To rozwiązanie zapewnia również nadmiarowość zwiększającą niezawodność systemu. W połączeniu z wbudowanymi, programowalnymi, rozbudowanymi funkcjami diagnostyki i wykrywania awarii pozwala to na tworzenie zaawansowanych systemów zasilania wysokiej klasy.

Opisywany układ umożliwia dużą dokładność uzyskania określonej wartości mocy wyjściowej. Przetwornica DC/DC wykorzystująca MCP19122/3 może uzyskać dokładność stabilizacji napięcia wyjściowego na poziomie 0,5% lub lepszym. Poza wysoką dokładnością poziomu napięcia, MCP19122/3 zapewnia też wysoką dokładność pomiaru prądu przy użyciu bezstratnej cewki oraz złożonej wewnętrznej kalibracji. Układ może zostać bezpośrednio podłączony do sygnału o wartości składowej sumacyjnej do 16 V i wyznaczać prąd obciążenia w większości zastosowań z dokładnością 5%. Dostępny jest również tryb emulacji sterowania uśrednionym prądem na potrzeby sprzętowego ograniczania prądu w każdym cyklu.

Układy współpracują z pakietem oprogramowania i narzędzi projektowych Microchip. Obejmuje on zintegrowane środowisko programistyczne (IDE) MPLAB X oraz kompilator MPLAB XC8.

Układy MCP19122 oraz MCP 19123 są już dostępne w postaci próbek i w zamówieniach hurtowych. Model 19122 się w obudowie QFN o wymiarach 4 x 4 mm, natomiast model 19123 – w obudowie QFN o wymiarach 5 x 5 mm.

Dodatkowe informacje są dostępne na stronie produktu.

Autor: Microchip