LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Nowe mikrokontrolery STM32L4 z wbudowanym filtrem cyfrowym

Firma STMicroelectronics rozpoczęła masową produkcję niezwykle energooszczędnych mikrokontrolerów STM32L45x. Współpracują one z narzędziami projektowymi opartymi na niedrogiej i łatwej w obsłudze platformie STM32Cube.

Niedrogie układy z serii STM32L451, STM32L452 oraz STM32L462 zawierają zintegrowany filtr cyfrowy dla modulatora sigma-delta (DFSDM), który umożliwia realizację zaawansowanych funkcji audio, takich jak usuwanie szumu i lokalizacja źródła dźwięku.

Układy mają wbudowaną pamięć Flash o pojemności do 512 KB oraz 160 KB pamięci SRAM, pozwalając na przechowywanie kodu i danych o znacznym rozmiarze. Nowe mikrokontrolery zawierają również generator liczb prawdziwie losowych (TRNG), który ułatwia tworzenie bezpiecznych aplikacji, w tym inteligentnych, połączonych urządzeń. Wersja STM32L462 zawiera ponadto układ akceleratora kryptograficznego z szyfrowaniem AES-256 pozwalający na skuteczniejsze zabezpieczenie urządzeń.

Inne funkcje obejmują zaawansowane peryferyjne układy analogowe, takie jak 12-bitowy przetwornik analogowo-cyfrowy (ADC) o szybkości 5 milionów próbek na sekundę (Msps), wewnętrzne źródło napięcia odniesienia oraz komparatory o bardzo niskim zużyciu mocy. Dostępnych jest wiele timerów, osobny kanał do sterowania pracą napędu, czujnik temperatury i interfejs czujnika pojemnościowego. Model STM32L452 ma ponadto kontroler USB 2.0 nie wymagający oscylatora kryształowego.

Dostępne narzędzia projektowe obejmują generator kodu konfiguracyjnego STM32CubeMX oraz pakiet STMCubeL4 zawierający oprogramowanie pośrednie, pakiet oprogramowania dla płytki (BSP) Nucleo-64, warstwę abstrakcji sprzętowej (HAL) i interfejs aplikacji niskiego poziomu (LLAPI). Narzędzie STM32CubeMX  ma funkcję szacowania poboru mocy wspomagającą tworzenie energooszczędnych projektów oraz dodatkowe kreatory do zarządzania sygnałami zegarowymi i przypisaniem pinów.

Płytka Nucleo-64 oznaczona symbolem NUCLEO-L452RE stanowi przystępne cenowo i elastyczne rozwiązanie, które pozwala użytkownikom wypróbować nowe pomysły i skonstruować prototypowe urządzenia. Zawiera ona zintegrowany debugger-programator ST-LINK/V2 nie wykorzystujący sondy i można ją rozbudować dzięki portom kompatybilnym z Arduino.

Układy z serii STM32L4 oferują cechy niedostępne w innych energooszczędnych mikrokontrolerach, zapewniając wysoką wydajność przy bardzo niskim zużyciu mocy. Wynik 273 puntów EEMBC CoreMark jest wyższy, niż konkurencyjnych rdzeni o bardzo niskim zużyciu mocy, natomiast wynik 245 punktów ULPBench oznacza bardzo korzystny stosunek wydajności do poboru mocy. Pobór prądu w trybie aktywnej pracy wynosi 36 µA/MHz, co przekłada się na długi czas pracy na małych bateriach. Ta cecha pozwala też na tworzenie produktów zasilanych wyłącznie z energii otoczenia.

Układy można zamówić już teraz. Mieszczą się w małych obudowach od QFN-48 do LQFP-100, dostępna jest też obudowa scalona (WCLSP) o wymiarach 3,36 z 3,36 mm. Już teraz dostępne są płytki projektowe kompatybilne ze starymi układami płytek Nucleo-64 (NUCLEO-L452RE). Płytka NUCLEO-L452RE-P z zewnętrzną przetwornicą DC/DC będzie dostępna u dystrybutorów w czerwcu.

Dodatkowe informacje są dostępne na stronie produktu.