LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Series8XT – pierwszy układ oparty na nowej architekturze PowerVR Furian

Firma Imagination Technologies zapowiedziała pierwszy na rynku układ GPU typu IP oparty na nowej autorskiej architekturze PowerVR Furian – Series8XT GT8525. Architektura Furian została opracowana z myślą o nowej generacji urządzeń użytkowych oferujących wysoką rozdzielczość, bogate treści graficzne i możliwość przetwarzania danych przez długi okres pracy przy zachowaniu zużycia energii odpowiedniego dla urządzeń przenośnych. Model GT8525 złożony z dwóch klastrów zapewnia najlepszą w swej klasie wydajność, zużycie mocy oraz powierzchnię układu. Oferuje też unikalne funkcje skierowane do klientów projektujących rozwiązania typu SoC dla produktów w rodzaju wysokiej klasy smartfonów i tabletów, systemów rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej średniej klasy, jak i systemów ADS oraz systemów multimedialnych dla pojazdów średniej i wysokiej klasy.

Architektura Furian została zaprojektowana z myślą o rozwijającej się grafice i rosnących potrzebach obliczeniowych urządzeń użytkowych nowej generacji:

  • Smartfony: GT8525 podtrzymuje ciągły wzrost wydajności utrzymywanej przez długi czas na potrzeby gier uruchomionych na urządzeniach o ograniczonym budżecie energetycznym, w tym mobilnych urządzeniach rzeczywistości wirtualnej. Układ ten sprawdzi się również w zastosowaniach wymagających większej wydajności obliczeniowej, takich jak sieci neuronowe (w tym CNN) na potrzeby identyfikacji obiektów.
  • Motoryzacja: Dzięki znacznie zwiększonej wydajności obliczeniowej i wbudowanej, sprzętowej obsłudze wirtualizacji układ GT8525 pozwala na realizację zaawansowanych systemów samochodowych. Należą do nich zdobywające popularność systemy rozrywki połączone z elektroniczną deską rozdzielczą oraz funkcjami ADAS, wykorzystujące jeden układ SoC. Dostawcy OEM mogą zapewnić izolację funkcji i usług pracujących współbieżnie, aby zapewnić poprawę bezpieczeństwa przy jednoczesnym zmniejszeniu powierzchni zajmowanej przez układy scalone.
  • Rzeczywistość rozszerzona i wirtualna: GT8525 zapewnia dużą rozdzielczość i wysoką, stabilną częstotliwość odświeżania obrazu wymagane, aby zapewnić wiarygodne doznania użytkownikom gogli rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej. Model GT8525 zawiera układy sprzętowe i oprogramowanie zaprojektowane specjalnie w celu minimalizacji opóźnienia między ruchem a odświeżeniem obrazu. Urządzenia oparte na układzie GT8525 pozwalają dostawcom OEM zaoferować wysoką wydajność graficzną i obliczeniową w małej obudowie. Programiści mogą wykorzystać możliwości biblioteki OpenVX współpracującej z PowerVR w celu szybkiego rozwoju aplikacji.

Architektura Furian wyróżnia się na tle konkurencyjnych rozwiązań pod względem wydajności w stosunku do pobieranej mocy. W porównaniu do układu GPU SeriesXT GT7200, model GT8525 uzyskuje:

  • Ponad 50% wyższy fps w standardowym benchmarku Manhattan stosowanym dla telefonów komórkowych i innych rozwiązań, a także 80% zysk w benchmarku T-Rex.
  • Ponad 50% wyższy fps w benchmarku Antutu, również powszechnie stosowanym.
  • Dwukrotnie wyższą przepustowość PPC – 8 pikseli na cykl zegara, w przypadku GT7200 były to 4 piksele. Taka przepustowość pozwala na stosowanie wyższej rozdzielczości i większą wydajność w zadaniach, w których do tej pory ograniczeniem była szybkość renderowania pikseli.
  • O 50% wyższa wydajność GFLOP i łatwiejszy dostęp do operacji zmiennoprzecinkowej, który pozwala wykorzystać maksymalny potencjał układów do renderowania grafiki i obliczeń.

Architektura Furian zastosowana w układzie GT8525 pozwoliła uzyskać większą wydajność obliczeniową przy tych samych wymiarach układu, większą wydajność układu graficznego i ogólne parametry systemu. Oznacza to lepsze wrażenia użytkownika zapewniane przy mniejszym zużyciu mocy, umożliwiając realizację systemów nowej generacji. Architektura obejmuje wiele przydatnych funkcji opartych na najnowszych technologiach. Należą do nich opracowane przez Imagination renderowanie typu TBDR (Tile-Based Deferred Rendering), które sprawdziło się w poprzednich generacjach układów PowerVR jako najbardziej wydajny sposób renderowania grafiki w układach wbudowanych.

Architektura Furian wykorzystuje również nowy klaster 32 układów ALU, który zapewnia wyższą wydajność i efektywną realizację obliczeń. Nowy model programowy procesora zastosowany w potokach ALU pozwala lepiej wykorzystać zasoby sprzętowe, tym samym zwiększając uzyskiwaną wydajność. Z kolei optymalizacja pod kątem wielowątkowości zapewnia elastyczny i wydajny dostęp do podręcznej pamięci układu na potrzeby przetwarzania. Architektura Furian została zaprojektowana w odpowiedzi na rosnące wymagania na moc obliczeniową w wielu aplikacjach i segmentach rynku. Zapewnia ona efektywne wykorzystanie bibliotek obliczeniowych, w tym OpenCL 2.0, Vulkan 1.0 oraz OpenVX 1.1.

Układ IP GT8525 został już dostarczony do najważniejszych klientów, jest dostępny na licencji. Dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem info@imgtec.com.

Autor: Imagination