Procesory sygnałowe nowej generacji od Analog Devices

Firma Analog Devices przedstawiła nowe cztery stałoprzecinkowe procesory sygnałowe (DSP) przeznaczone do systemów samochodowych. Układy zostały zaprojektowane tak, aby spełnić rosnące wymagania nowych i udoskonalonych algorytmów przetwarzania audio. Procesory ADAU1466 oraz ADAU1467 z serii SigmaDSP zapewniają najwyższą na rynku wydajność obliczeń stałoprzecinkowych, dysponując przy tym trzykrotnie większą – w porównaniu do poprzedniej generacji – wewnętrzną pamięcią programu i dwukrotnie większą pamięcią na dane. Modele ADAU1463 oraz ADAU1467 mieszczą się w obudowach LFCSP z osiemdziesięcioma ośmioma wyprowadzeniami i mają ponadto 8 pinów, które można skonfigurować jako wejścia lub wyjścia szeregowe. Te dodatkowe piny zapewniają więcej swobody podczas realizacji wzmacniacza lub odtwarzacza samochodowego, pozwalając na tworzenie takich systemów, jak na przykład bezobsługowe, aktywne usuwanie szumów i redukcja zakłóceń akustycznych. Podobnie do innych procesorów SigmaDSP, modele ADAU1463 oraz ADAU1467 wykorzystują unikalną architekturę sprzętową zoptymalizowaną pod kątem przetwarzania sygnałów audio. Ich architektura zawiera poczwórny układ mnożący MAC i specjalne sprzętowe układy akceleracji przeznaczone do operacji typowych dla audio. Dzięki temu możliwe było uzyskanie wyższego współczynnika MIPS i zmniejszenie latencji. Dla układów z serii ADAU146x jest przeznaczone nagradzane graficzne narzędzie programistyczne SigmaStudio, które pozwala na szybkie projektowanie przepływu danych i aplikacji oraz dalsze strojenie parametrów. Nauka obsługi narzędzia jest przy tym bardzo łatwa.

W porównaniu do alternatywnych układów DSP, modele z serii ADAU146x zapewniają wysoką wydajność w przetwarzaniu równoległym, elastyczność i skalowalność systemu. W ofercie znajduje się zarówno niedrogi układ DSP o taktowaniu 150 MHz, jak i układ z rdzeniem o taktowaniu 300 MHz, przeznaczony do bardziej wymagających zastosowań. Układ o taktowaniu 300 MHz zapewnia wydajność na poziomie do 1,2 GMAC, wykonując 6144 instrukcji przy próbkowaniu audio 48 kHz. Wbudowane stereofoniczne asynchroniczne konwertery częstotliwości próbkowania (ASRC), macierz rutowania sygnału audio i wbudowana pamięć RAM dwukrotnie powiększona w stosunku do poprzedniej generacji DSP pozwala na proste wykonywanie rozmaitych i bardzo wymagających algorytmów. Zintegrowana pętla fazowa (PLL) i wszechstronny sprzętowy układ generacji zegara mogą naraz generować do 15 częstotliwości próbkowania sygnału audio.

Energooszczędne rdzenie procesorów z serii ADAU146x są w stanie obsłużyć cały sygnał, pobierając jedynie kilkaset miliwatów. Przy maksymalnym obciążeniu ich pobór mocy nie przekracza 1 wata (w temperaturze 25°C). Układy DSP ADAU146x pozwalają zastąpić większe i droższe procesory DSP ogólnego przeznaczenia, które podczas wykonywania zbliżonych zadań pobierają więcej mocy. Inne funkcje procesorów obejmują konfigurowalne w szerokim zakresie porty szeregowe, interfejsy S/PDIF, wielofunkcyjne wejścia/wyjścia i pomocniczy przetwornik ADC. Dzięki nim układy DSP ADAU146x mogą się komunikować z różnego rodzaju urządzeniami takimi jak przetworniki analogowo-cyfrowe i cyfrowo-analogowe, wzmacniacze, cyfrowe urządzenia i układy sterujące, a to pozwala na uproszczenie całego systemu.

Seria obejmuje 6 modeli. Do wyboru są wersje z taktowaniem rdzenia 150 lub 300 MHz. Pamięć przeznaczona na dane mieści w zależności od modelu 48 lub 80 tysięcy słów, a pamięć programu – 16 lub 24 tysiące słów. Modele w obudowach LFCSP o wymiarach 10 x 10 mm z siedemdziesięcioma dwoma wyprowadzeniami będą dostępne w lipcu, natomiast w obudowach 12 x 12 mm z osiemdziesięcioma ośmioma wyprowadzeniami – w sierpniu.

Bliższe informacje o poszczególnych modelach oraz ich karty katalogowe są na stronach produktów:

Dodatkowe informacje o graficznym narzędziu programistycznym znajdują się na stronie poświęconej SigmaStudio.

Dodatkową pomoc można uzyskać u ekspertów ADI odpowiedzialnych za produkty i innych inżynierów na forum EngineerZone.

O autorze