AWG5200 – nowy generator arbitralny Tektronix dla zaawansowanych zastosowań

Firma Tektronix, dostawca przyrządów pomiarowo-testowych i urządzeń monitorujących, przedstawiła nowy generator arbitralny (AWG), który oferuje wysoką wierność odwzorowania sygnału i skalowalność w przystępnej cenie. Przyrząd jest przeznaczony do wymagających zadań, takich jak zaawansowane badania, testy układów elektronicznych oraz projektowanie i testy systemów radarowych przewidzianych do walki elektronicznej.

Nowy przyrząd AWG5200 oferuje bogatą listę funkcji, które do tej pory nie były dostępne wszystkie w jednym urządzeniu. Generator zapewnia częstotliwość pracy 10 GS/s, rozdzielczość 16 bitów i maksymalnie 8 kanałów w jednym przyrządzie z dodatkową funkcją synchronizacji kilku jednostek. W zestawie znajduje się wszechstronny zestaw wtyczek do generacji przebiegów, który pokrywa szeroki zakres standardów i technik modulacji cyfrowej. Jest to również stosunkowo atrakcyjna cenowo propozycja, która pozwala na obsługę złożonych systemów z wieloma sygnałami w cenie około 11.000 USD za kanał w przypadku przyrządu z ośmioma kanałami.

„Generacja sygnałów od dawna jest głównym problemem projektantów układów radiowych (RF) i badaczy. Problem narasta w miarę, jak testowane systemy stają się coraz bardziej złożone. Generatory arbitralne o potencjalnie wystarczających parametrach są drogie i nie dość elastyczne, a w wielu przypadkach nie zapewniają też wystarczającej jakości sygnału i skalowalności.” – Tłumaczy Jim McGillivary, dyrektor generalny ds. układów RF i komponentów w firmie Tektronix. – „Model AWG5200 jest pierwszym generatorem sygnału, który spełnia te wymagania, zapewniając bardzo wysoką wierność generowanego sygnału, wbudowane funkcje skalowania i niższy całkowity koszt. Alternatywą byłoby wykorzystanie dosłownie dziesiątek pojedynczych generatorów arbitralnych i skoordynowanie ich współpracy.”

Sercem w pełni zintegrowanego przyrządu AWG5200 są przetworniki cyfrowo-analogowe (DAC) o wysokich parametrach, które oferują zarówno dużą szybkość, jak i rozdzielczość. Dzięki nim AWG może bezpośrednio generować bardzo szczegółowe sygnały RF przeznaczone do walki elektronicznej lub złożone sekwencje impulsów stosowane w zaawansowanych procedurach badawczych. Rozdzielczość pionowa 16 bitów jest najwyższą, jaką zapewniają zintegrowane generatory arbitralne dostępne na rynku – alternatywne rozwiązania oferują rozdzielczość do 14 bitów.

 

Generacja sygnałów radiowych, radarowych i walki elektronicznej

Inżynierowie projektujący systemy i komponenty radarów i systemów walki elektronicznej wymagają wysokiej wierności odwzorowania sygnału i precyzyjnej synchronizacji sygnałów generowanych na wielu kanałach. Są one potrzebne do stymulacji odbiorników radarowych podczas projektowania, wykrywania błędów i testów w warunkach pracy.

Model AWG5200 dostarcza 8 kanałów z niezależnymi wyjściami i opóźnieniem między kanałami poniżej 10 ps. Każdy z kanałów AWG5200 ma własny wzmacniacz, sekwencer, konwersję częstotliwości, dedykowaną pamięć i może być kontrolowany niezależnie – bez przesłuchów czy ograniczeń na wykorzystanie innych kanałów. Jedyną wspólną cechą jest układ zegara taktujący wszystkie kanały, który może korzystać z zewnętrznego zegara referencyjnego.

Taki poziom niezależności i elastyczności wraz z rozdzielczością 16 bitów, opóźnieniem poniżej 2 µs i szybkimi czasami narastania sprawia, że przyrządy AWG5200 są doskonałym narzędziem do realizacji złożonych eksperymentów w rzeczywistych warunkach. Za ich pomocą można testować anteny fazowane, symulować obserwowane obiekty lub zastąpić starsze wyposażenie gotowym do użycia sprzętem.

AWG5200 umożliwia również projektantom systemów RF generację sygnałów metodą bezpośredniej syntezy cyfrowej (DDS) i wyeliminowanie konieczności stosowania wyspecjalizowanych i kosztownym generatorów sygnału. Projektanci mogą też wykorzystać rosnącą bibliotekę wtyczek przeznaczonych do generacji przebiegów, przesterować przebiegi w celu optymalizacji czy też zautomatyzować testy za pomocą skryptów Matlaba. Przyrząd AWG5200 jest ponadto kompatybilny pod względem kodu z przyrządami AWG firmy Tektronix poprzedniej generacji.

 

Komputery kwantowe i inne zaawansowane obszary badań

Generacja sygnału staje się coraz ważniejszym zagadnieniem w wielu różnych obszarach badań naukowych, w tym opracowaniu komputerów kwantowych, rozwoju nano- i mikrotechnologii, biomedycynie i fizyce. Jednak generatory sygnałów wysokiej klasy są drogie, mało elastyczne i często nie mogą utrzymać wymaganej dokładności, opóźnień i synchronizacji. Z tego powodu niektórzy badacze decydują się na budowę własnych przyrządów, które jednak są nieskalibrowane, niestabilne i nie współpracują z dodatkowymi narzędziami. Żadne z obecnie dostępnych rozwiązań nie gwarantuje skalowania w łatwy sposób lub bez ponoszenia dodatkowych wydatków.

W przypadku komputerów kwantowych podstawowym problemem jest skalowalność – badacze muszą mieć możliwość przesłania dziesiątek zsynchronizowanych sygnałów do kwantowych układów obliczeniowych. Każdy przyrząd AWG5200 może dysponować maksymalnie 8 kanałami. Dodatkową skalowalność można uzyskać, synchronizując kilka egzemplarzy, aby otrzymać nieograniczoną liczbę kanałów. Zmniejszenie czasu i wysiłku potrzebne do skalowania przyrządów pozwala badaczom skupić się na rozwoju projektu i szybciej uzyskać pożądane rezultaty.


Ceny i dostępność

Premiera generatora AWG5200 miała miejsce w połowie kwietnia. Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie produktu, bądź kontaktując się z lokalnym dystrybutorem aparatury firmy Tektronix.

Dystrybutorem firmy Tektronix w Polsce jest firma Tespol Sp. z o.o., ul. Klecińska 125, 54-413 Wrocław, tel.: 71 783 63 60, 22 675 75 42, tespol.com.pl.

O autorze