Aktualizacja Radioverse – łatwiejsza migracja z sieci 4G na 5G

Firma Analog Devices przedstawiła najnowszą aktualizację nagrodzonej technologii RadioVerse i towarzyszącego jej ekosystemu narzędzi projektowych. Dzięki tej technologii operatorzy sieci bezprzewodowych i producenci urządzeń telekomunikacyjnych, którzy planują ulepszenie stacji bazowych swych sieci komórkowych obsługujących sieci 4G do standardu 5G, mogą przyspieszyć tworzenie swoich systemów radiowych. Rozszerzona oferta ADI RadioVerse obejmuje nowy radiowy układ transceivera, narzędzia w postaci oprogramowania oraz środowisko projektowe. Taki pakiet pozwala na tworzenie mniejszych, bardziej energooszczędnych systemów radiowych dla sieci radiowych przyszłych generacji. Nowa oferta ADI umożliwi szybkie przetestowanie i opracowanie nowych projektów dla sieci komórkowych 4G oraz dużych systemów MIMO gotowych na rozwój do standardu 5G (tzw. Pre-5G). Są to kluczowe bloki pozwalające na dalszy rozwój sieci 5G, które zaoferują wyższe przepustowości – zwłaszcza w gęsto zaludnionych obszarach, gdzie występuje duże natężenie transferów, na przykład w budynkach biurowych, stadionach sportowych i systemach transportu publicznego.

Technologia RadioVerse obejmuje rozwiązania na poziomie układów, architektury, systemu i oprogramowania. Najnowszy dodatek do tej platformy to układ transceivera radiowego AD9375 – szerokopasmowego układu o wysokim stopniu integracji. Model AD9375 jest pierwszym radiowym transceiverem, który zawiera wbudowaną cyfrową funkcję kształtowania przebiegu (DPD). To rozwiązanie pozwala na zmniejszenie poboru mocy funkcji DPD o 90% w stosunku do rozwiązań konkurencyjnych.

Przeniesienie podsystemu DPD z FPGA do transceivera pozwala zmniejszyć liczbę linii interfejsu szeregowego TI JESD204B o połowę. To oznacza znaczne zmniejszenie poboru mocy, zwłaszcza w obliczu obserwowanego wzrostu liczby anten stacji bazowych – od 2 do 128 – w celu obsługi sieci Pre-5G opartych na rozbudowanych strukturach MIMO o dużej gęstości kanałów radiowych. Pozostałe zalety obejmują możliwość tworzenia bardziej kompaktowych systemów radiowych, co oznacza prostsze prowadzenie sygnałów i mniejsze rozmiary całych urządzeń oraz stacji bazowych. Projektanci będą mogli wykorzystać prostsze i tańsze układy FPGA, co umożliwi zmieszczenie większej liczby pasm częstotliwości w komórce w celu zwiększenia przepustowości sieci, utrzymując niski pobór mocy systemu i jego wymiary.

Układ transceivera AD9375 pozwalający na utworzenie wspólnej platformy radiowej, którą można przestrajać w zakresie częstotliwości od 300 MHz do 6 GHz, wykorzystuje interfejs JESD204B o przepustowości 6 Gbps i pobiera moc poniżej 5 W. Podobnie do nagrodzonego układu AD9371, model AD9375 ma dwa odbiorniki o paśmie 100 MHz, dwa nadajniki o paśmie 250 MHz oraz dwuwejściowy odbiornik służący do obserwacji i trzywejściowy odbiornik typu sniffer. Zintegrowany w układzie moduł DPD pozwala na przetwarzanie przebiegów w standardzie 3G i 4G, których pasmo chwilowe wynosi do 40 MHz.

Poza układem AD9375, oferta transceiverów RadioVerse  obejmuje też szerokopasmowe urządzenia dla stacji bazowych, w tym również obsługujących bardzo małe komórki (macro-, pico-, femtocell), a także niezwykle energooszczędne, wąskopasmowe transceivery przeznaczone dla przemysłowego Internetu Rzeczy, który wymaga dalekiego zasięgu, niezawodności sieci i długiego czasu pracy na baterii.

Firma Analog Devices planuje dalsze rozszerzenie oferty narzędzi projektowych dla RadioVerse poprzez współpracę z wiodącymi dostawcami wzmacniaczy mocy,w  tym NXP Semiconductors i Skyworks Solutions. Dzięki temu klienci otrzymają raporty z testów współpracy DPD AD9375 ze wzmacniaczami mocy dla różnej mocy i częstotliwości wyjściowych. W ciągu ostatnich 12 miesięcy grupa RadioVerse alliance network objęła już 20 firm, dzięki czemu dostępnych jest 7 nowych projektów referencyjnych przeznaczonych dla dronów, bezprzewodowych systemów monitoringu i radia cyfrowego (SDR).

Układ AD9375BBCZ jest już dostępny w obudowie BGA o wymiarach 12 x 12 mm. Dostępny jest także zestaw ewaluacyjny AD9375 oraz projekt referencyjny AD9375 dla małych komórek radiowych.

  • datkowe informacje o technologii RadioVerse i ekosystemie narzędzi projektowych dla serii transceiverów RF ADI: http://www.analog.com/RadioVerse
  • Szczegóły techniczne na temat transceivera RF AD9375 są dostępne na stronie produktu. Tam też można zamówić próbki i płytki ewaluacyjne.

O autorze