Nowy mikrokontroler PIC32MZ DA o zaawansowanych możliwościach graficznych

Firma Microchip przedstawiła 32-bitowy mikrokontroler PIC32MZ DA o zaawansowanych możliwościach graficznych. Układ zawiera zintegrowany procesor grafiki 2D (GPU) i do 32 MB zintegrowanej pamięci DDR2. Takie połączenie daje możliwość polepszenia uzyskiwanej głębi kolorów i zwiększenia rozmiaru wyświetlacza w projektowanych urządzeniach do 12 cali. Dostępne są ponadto łatwe w użyciu materiały pomocnicze i narzędzia, w tym zintegrowane środowisko programistyczne (IDE) MPLAB oraz oprogramowanie szkieletowe MPLAB Harmony.

Układy z rodziny PIC32MZ DA zapełniają lukę w wydajności pomiędzy mikrokontrolerami a mikroprocesorami. Są przeznaczone dla klientów, który chcieliby nadal korzystać ze znajomego środowiska projektowego przeznaczonego dla mikrokontrolerów. Układy zapewniają możliwości obsługi grafik znane ze stosowania mikroprocesorów oraz możliwości integracji i modele programistyczne mikrokontrolerów z rodziny Microchip PIC32. Wykorzystują również środowisko programistyczne MPLAB oraz oprogramowanie szkieletowe Harmony. Narzędzia te dostarczają graficzne środowisko programistyczne do obsługi grafiki, tworzenia własnych sterowników wyświetlaczy oraz zapewniają biblioteki graficzne i narzędzie do konwersji, które przystosowuje wybrane przez użytkownika grafiki do wyświetlenia na ekranie o zadanym rozmiarze.

Najważniejsze cechy nowych układów:

  • Kontroler trzywarstwowej grafiki zdolny do obsługi 24-bitowych obrazów w formacie SXGA
  • Wydajny układ GPU 2D
  • 32 MB wbudowanej pamięci SDRAM lub opcja z dużą pamięcią 128 MB adresowaną zewnętrznie
  • Duża wbudowana pamięć Flash, SRAM i funkcje łączności

Wprowadzenie pamięci DDR2, pierwszej na rynku mikrokontrolerów, pozwala uzyskać dwukrotnie wyższą przepustowość i duży rozmiar bufora grafiki lub pamięci na coraz bardziej skomplikowane stosy protokołów komunikacji i algorytmów. Dzięki niej łatwo jest stworzyć wygodne i efektowne interfejsy, które wyróżnią się na zatłoczonym rynku interfejsów sterujących.

O autorze