Zdalne zarządzanie za pomocą modułu ESP8266

Firma MyDevices Cayenne we współpracy z Acrobotic stworzyła nowa platformę, dzięki której użytkownicy mogą z dowolnego miejsca na świecie kontrolować urządzenia, w których zastosowano moduł ESP8266.

Firma MyDevices Cayenne opracowuje rozwiązania do projektowania Internetu Przedmiotów metodą przeciągnij-i-upuść – niezależne od wykorzystywanych układów sprzętowych. Innymi słowy, oferowana przez nią internetowa platforma projektowa typu plug-and-play zapewnia kompatybilność z wieloma różnymi systemami bez potrzeby ich dodatkowej adaptacji. Dzięki temu można szybko wprowadzić prototypowe projekty do produkcji masowej, jak też opracować i wdrożyć rozwiązania IoT na potrzeby istniejącej infrastruktury i biznesu.

Z kolei firma Acrobotic jest start-upem tworzącym otwarte układy elektroniczne oraz oprogramowanie przeznaczone dla obszaru edukacji, projektów do własnego montażu, nauki i sztuki. Dzięki przygotowanym przez firmę instruktażom wideo, projektom i przykładom demonstracyjnym wszyscy majsterkowicze w dowolnym wieku i z dowolnym doświadczeniem będą mogli wykorzystać różnego typu urządzenia analogowe i cyfrowe do interakcji ze światem fizycznym.

Najnowsze wideo, powstałe we współpracy Acrobotic z MyDevices Cayenne, pokazuje krok po kroku, jak napisać kod w środowisku Arduino IDE, aby monitorować pracę i sterować modułem ESP8266 z dowolnego miejsca na świecie. Kod ten umożliwia ESP8266 na komunikację z platformą Cayenne, co z kolei pozwala użytkownikowi na monitorowanie i kontrolę ESP8266 za pośrednictwem intuicyjnego panelu sterującego.

Użytkownicy muszą najpierw skonfigurować konto w serwisie Cayenne, aby móc za pomocą panelu kontrolnego Cayenne przeprowadzać konfigurację układu sterującego oświetleniem LED lub czujnika temperatury i wilgotności. Komunikacja między ESP8266 a Cayenne odbywa się z użyciem lekkiego protokołu o nazwie Message-Queue Telemetry Transport (MQTT). Protokół ten jest odpowiedni dla sieci o małej przepustowości i dużych opóźnieniach, a także w przypadku energooszczędnych urządzeń, które powinny wykorzystywać jak najmniej pamięci.

Ponadto platforma Cayenne działa jako broker MQTT, pośrednicząc między ESP8266 a innymi urządzeniami podłączonymi do sieci. Platforma w tle obsługuje wszystkie kolejki wiadomości wysyłane i odbierane przez urządzenia, które zostały do niej podłączone. To oznacza, że użytkownicy mają możliwość monitorowania i kontrolowania ESP8266 w dowolnego miejsca na świecie za pośrednictwem platformy Cayenne.

Biblioteka Cayenne dla ESP8266 jest dostępna na GitHubie. Bardziej szczegółowe wersja kodu napisana na potrzeby samouczka z YouTube jest dostępna w menu Arduino IDE File → Examples → Cayenne-MQTT-ESP8266 → ESP8266. Ponadto tutaj znajduje się szczegółowa instrukcja rozpoczęcia pracy z płytką projektową opartą na ESP8266.

 

O autorze