Imagination rozszerza współpracę z Sequans dotyczącą procesorów MIPS

 

Firma Imagination Technologies ogłosiła, że rozszerzyła umowę o współpracy z Sequans Communications dotyczącą swych procesorów IP w architekturze MIPS. Sequans wybrał procesory MIPS do realizacji niektórych układów ze swej platformy LTE, które są wykorzystywane w rosnącej liczbie produktów sprzedawanych na całym świecie – w tym w tabletach, przenośnych routerach i innego typu urządzeniach dostępowych (CPE). Porozumienie oznacza, że Sequans będzie opracowywać kolejne rozwiązania z linii StreamrichLTE w oparciu o układy MIPS.

Procesory MIPS doskonale nadają się do realizacji urządzeń w standardzie LTE, LTE Advanced, LTE Advanced Pro oraz 5G. Są powszechnie używane w przenośnych urządzeniach szerokopasmowych, jak też produktach IoT wykorzystujących globalne sieci LTE. Procesory MIPS zapewniają optymalną równowagę między wydajnością a powierzchnią i poborem mocy. Jednocześnie mają wiele konfigurowalnych funkcji, które pozwalają zoptymalizować rdzeń procesora pod kątem określonego zastosowania. Sprawdzą się w przypadku modemów LTE obsługujących komunikację, w których wymagane są małe rozmiary oraz niski pobór mocy, a niska latencja i deterministyczny czas odpowiedzi są niezbędne do działania systemu. W takim scenariuszu procesory MIPS można zoptymalizować pod kątem przetwarzania w czasie rzeczywistym.

Bertrand Debray, dyrektor generalny Sequans, komentuje: „Projektanci tworzący urządzenia zgodne ze standardem LTE są zainteresowani gotowymi, zintegrowanymi i przetestowanymi platformami LTE opartymi na procesorach MIPS. Pozwalają one znacznie zmniejszyć ryzyko oraz skrócić czas projektowania. Technologia MIPS zapewnia duże możliwości układów i zwiększoną wydajność energetyczną.”

Procesory MIPS

Rodzina procesorów programowych (IP) MIPS stanowi ofertę energooszczędnych 32- i 64-bitowych procesorów o dużej wydajności. Obejmuje architektury kompletnych procesorów i rdzeni. Znajdują się w niej zarówno rdzenie o najwyższej wydajności przeznaczone do najbardziej wymagających zastosowań, jak i bardzo skromne rdzenie dla mikrokontrolerów w systemach wbudowanych. Procesory MIPS są wykorzystywane w miliardach produktów na całym świecie: urządzeniach wbudowanych, systemach domowej rozrywki oraz urządzeniach sieciowych. Procesory współpracują z bogatym ekosystemem komercyjnego oraz otwartego oprogramowania, systemów operacyjnych i narzędzi.

O autorze