Intel nie pozwala na emulację architektury x86 na procesorach Snapdragon

Intel zapowiedział złożenie pozwu w sytuacji, jeśli emulacja architektury x86 pozwoli na efektywne uruchomienie systemu Windows 10 na procesorze innym niż x86.

Pod koniec maja podczas targów Computex firma Qualcomm ogłosiła, że Asus, Hewlett Packard i Lenovo będą trzema pierwszymi firmami, które wprowadzą komputery PC wykorzystujące jej procesor Snapdragon 835. Procesory z rodziny Snapdragon są zgodne z listą rozkazową architektury ARM, natomiast nie z listą rozkazową architektury x86 opracowaną przez Intela.

Z punktu widzenia wymienionych firm niesie to dwie korzyści. Po pierwsze, procesor Snapdragon 835 został wykonany w procesie technologicznym FinFET 10 nm opracowanym przez firmę Samsung. Dzięki temu uzyskuje niski pobór mocy. Qualcomm dostarcza również modem LTE X16, który potrafi obsłużyć łączność z gigabitową przepustowością. Korzystając z tych rozwiązań, wszystkie trzy firmy chciałyby w tym roku wyprodukować małe, cienkie i pozbawione wiatraczków komputery PC wyposażone w system Windows 10. Jest to jednak sprzeczne z interesami Intela.

Można by podejrzewać, że firmy takie jak Microsoft czy Qualcomm używają kompilatorów języków wysokiego poziomu, aby łatwo skompilować wersję systemu Windows 10 dla listy rozkazowej ARM, którą wykorzystuje Snapdragon 835. Jednak kod Windows 10 jest ogromny, zawiera tez dużą ilość przestarzałego kodu oraz łatki zaimplementowane w dość przypadkowy sposób. W takiej sytuacji łatwiejszym rozwiązaniem mogłaby być emulacja architektury x86 na układzie Snapdragon 835. Jeśli emulacja byłaby wystarczająco dobra, wówczas emulowana Windows 10 mogłaby pracować równie szybko, jak oryginalna wersja uruchomiona na sprzęcie poprzedniej generacji.

Nie jest więc zaskoczeniem komunikat Intela przedstawiony na blogu, który ostrzega, że pewne firmy próbują emulować listę rozkazową architektury x86 należącej do Intela bez autoryzacji tej firmy:

Intel inwestuje ogromne środki w rozwój architektury x86, z tego powodu intel musi chronić te inwestycje poprzez liczne patenty i inne prawa własności intelektualnej

Autorami wpisu na blogu są prawnik Steven Rodgers oraz współpracownik Intela Richard Uhling, zaangażowani również w spory prawne z innymi firmami, w tym United Microelectronics, AMD, Cyrix, Chips and Technologies, Via Technologies, a ostatnio także Transmeta. „Podejmowanie kroków prawnych w ostatnich latach nie było potrzebne, ponieważ inne firmy respektowały prawa intelektualne Intela” – twierdzą autorzy. Dodali też, że Intel jest gotowy na zgodną z prawem konkurencję, ale będzie bronić swych praw własności intelektualnej.

Qualcomm zareagował na tą wypowiedź: „W związku z niedawno ogłoszoną współpracą z firmami Asus, HP i Lenovo, wypowiedź naszego konkurenta z 8. czerwca jest dla nas bardzo istotna.  Planujemy w tym roku wprowadzenie przenośnego komputera PC z systemem Windows 10 opartego na platformie Qualcomm Snapdragon 835. Platforma ta umożliwia realizację komputera PC stale podłączonego do sieci, obsługującego gigabitową łączność LTE i umożliwiającego całodniową pracę na baterii. Całość zmieści się w zgrabnej, cienkiej obudowie bez wiatraczka. Będzie to wyjątkowe rozwiązanie na rynku komputerów osobistych.”

O autorze