Avnet Silica wprowadza tanią platformę MiniZed dla systemów wizyjnych i przemysłowych systemów IoT

Płytka oparta na jednordzeniowym układzie SoC Zynq-7000 zapewnia wysoką wydajność przy małych wymiarach, pozwalając na tworzenie prostych systemów.

Firma Avnet Silica wprowadziła nową kompaktową i niedrogą platformę projektową MiniZed opartą na układzie typu SoC z rodziny Zynq. MiniZed stanowi prostą platformę projektową i demonstracyjną wykorzystująca jednordzeniowy, programowalny układ Zynq-7000 firmy Xilinx. Płytka stanowi tanie rozwiązanie, które pozwala zapewnić łączność w ramach chmury lub przemysłowych systemów IoT. Docelowe zastosowania obejmują między innymi kontrolę napędu i systemy wizyjne.

MiniZed jest najtańszą platformą zawierającą programowalny układ wykorzystujący skalowalną platformę projektową Zynq-7000 firmy Xilinx. Układ SoC Zynq-7000 zawiera jednordzeniowy procesor RAM Cortex-A9 oraz programowalny układ logiczny Artix-7 wykonany w procesie technologicznym 28 nm. Płytkla MiniZed ma kompaktowe wymiary, mieszcząc się w kieszeni kurtki. Jednocześnie zapewnia liczne interfejsy sprzętowe, w tym USB, Wi-Fi oraz Bluetooth. Dodatkowe układy peryferyjne można dołączyć do dwóch złącz kompatybilnych ze standardem Pmod, interfejsu Arduino Shield lub interfejsu hosta USB 2.0. Na płytce znalazły się też diody LED oraz przycisk i przełącznik umożliwiające proste sterowanie płytką, a także interfejs debuggera JTAG.

Na stronie www.minized.org będą dostępne tutoriale, na przykład projekt wykorzystujący mikrofon oraz filtry i algorytmy FFT zaimplementowane w układzie. Wbudowana pamięć eMMC o pojemności 8 GB pozwala na wygodne przechowywanie systemu operacyjnego, plików i logów.

Platformie MiniZed jest poświęcony portal społecznościowy www.minized.org, który gromadzi użytkowników i inżynierów rozwijających projekty oparte na układach Zynq. Więcej informacji znajduje się tu.

Zestaw startowy jest już dostępny, dostawy rozpoczęły się na początku lipca. Wideo demonstrujące platformę MiniZed znajduje się tu.

O autorze