Czujnik koloru i podczerwieni do systemów monitoringu

Firma ON Semiconductor przedstawiła nową wersję swego czujnika AR0237 obsługującego barwy RGB oraz zakres podczerwieni (IR). Jest on przeznaczony specjalnie dla systemów monitoringu, które wymagają obserwacji zarówno w zakresie światła widzialnego, jak i w bliskiej podczerwieni. Dystrybutorem jest specjalistyczna niemiecka firma Framos.

Czujnik CMOS ma wymiar (optical format) 1/2,7 cala i rozdzielczość full HD. Liniowy odczyt obrazu pozwala na pracę w warunkach słabego oświetlenia. Czujnik obrazu AR0237 ma macierz aktywnych pikseli o wymiarach 1928 (w poziomie) x 1088 (w pionie) i rejestruje obrazy w rozdzielczości full HD (2 megapiksele). Pozwala zatem na rejestrację wideo wysokiej jakości w systemach monitoringu. Aby zapewnić lepszą jakość obrazu, możliwy jest wybór rejestracji koloru w trybie zwykłym lub HDR z odczytem liniowym. Dostępne są również zaawansowane funkcje kamery, takie jak łączenie sąsiednich pikseli (in-pixel binning), oknowanie, a także rejestracja wideo lub pojedynczych ramek. Czujnik jest w stanie pracować zarówno przy wysokim, jak i niskim zakresie dynamicznym oświetlenia sceny. Można go programować za pośrednictwem interfejsu szeregowego 2-wire.

Układ AR0237 pozwala na rejestrację kolorowych obrazów podczas dnia i obrazów w bliskiej podczerwieni w nocy. Nie potrzebuje przy tym dodatkowej przesłony filtrującej podczerwień, która bywa duża, głośna, kosztowna w utrzymaniu i może powodować problemy z utrzymaniem ostrości. Nasz czujnik obrazu nadaje się doskonale do domowych systemów antywłamaniowych i innych systemów monitoringu, w których warunki oświetlenia mogą się gwałtownie zmieniać w czasie pracy kamery.

Czujnik podczerwieni pracuje z szybkością 60 fps przy rozdzielczości full HD (odczyt za pomocą interfejsu HiSPi) i może pracować pod kontrolą układu nadrzędnego, który steruje częstotliwością odświeżania. Czujnik jest zoptymalizowany pod kątem pracy w kamerach stereoskopowych i 3D. Ma wiele interfejsów, takich jak HiSPi, SLVS, HiVcm czy też interfejs równoległy przeznaczony do transmisji danych – w zależności od modelu. Czujnik zapewnia również zintegrowaną funkcję korekcji koloru i odblasku soczewki w zależności od pozycji, a ponadto automatyczną funkcję kalibracji poziomu czerni oraz obsługuje konfiguracje pikseli RGB-IR w segmentach 4 x 4.

Dodatkowe informacje o technologii RGB+IR są dostępne na stronie firmy Framos.

O autorze