Nowe kontrolery ładowarek baterii z obsługą USB typu C oraz USB Power Delivery

Firma Texas Instruments wprowadziła dwa wszechstronne, jednoukładowe kontrolery, które  mogą zarówno obniżać, jak i podwyższać napięcie i obsługują baterie zawierające od 1 do 4 ogniw. Synchroniczne kontrolery bq25703A oraz bq25700A obsługują również efektywne ładowanie za pomocą interfejsów USB-C i pozostałych wersji USB takich urządzeń, jak notebooki i tablety, ale też powerbanki, drony i sprzęty inteligentnego domu.

Oba układy mają interfejsy I2C oraz SMBus. Modele bq25703 oraz bq25700A wykorzystują nowy, zaawansowany algorytm obsługi baterii, który dzięki inteligentnym funkcjom i śledzeniu maksymalnego punktu pracy pozwala osiągnąć najwyższą wydajność ładowania baterii. Unikalny algorytm, który nosi nazwę optymalizacji prądu wejściowego (ICO), automatycznie wykrywa maksymalną dopuszczalną moc wejściową w celu optymalizacji dostarczanego prądu, jednocześnie zachowując stabilną wartość prądu systemu i prądu ładowania, aby zagwarantować, że maksymalna moc wejściowa zostanie odebrana.

Najważniejsze cechy:

  • Obsługa różnych źródeł na wejściu: Kompatybilność ze standardem USB Power Delivery (PD) pozwala na pracę z napięciami wejściowymi w zakresie od 3,5 do 24 V. Projektanci mogą za pomocą układu zrealizować porty w różnych standardach, w tym USB 2.0, USB 3.0 oraz w najnowszym USB-C.
  • Kompatybilność wyjścia z USB OTG: Nowe kontrolery ładowarek obsługują urządzenia z napięciem wejściowym z zakresu od 5 do 20 V i zapewniają konfigurowalne wyjście OTG z regulacją prądu.
  • Kompaktowe rozwiązanie: Nowy algorytm ładowania baterii opracowany przez TI i inteligentny proces decyzyjny umożliwiają kontrolerom ładowarek baterii obsługę napięć wejściowych i wyjściowych z szerokiego zakresu, a tym samym projektowanie bardziej kompaktowych adapterów.
  • Płynne przełączenie między trybami: Układ obsługuje baterie od 1S do 4S i zapewnia przejście od trybu obniżającego napięcie do trybu podwyższającego napięcie bez żadnych stref martwych.

Układy bq25703A oraz bq25700A stanowią rozszerzenie oferty TI obejmującej rozwiązania dla ładowarek baterii. W ramach oferty dostępne są szybkie ładowarki impulsowe i liniowe pokrywające różne zastosowania i zakresy mocy. Dodatkowe informacje o rozwiązaniach dla ładowarek baterii są dostępne tu. Z kolei tutaj opisana jest oferta TI dla ekosystemu USB typu C – standardu umożliwiającemu zasilenie systemów o niskim zużyciu mocy.

Dodatkowe układy hot-swap w ofercie TI pozwalają zapewnić ochronę przed przepięciami w zakresie napięć od 3 do 20 V.

Projektanci mogą wykorzystać moduł ewaluacyjny (EVM) bq25700A do łatwej oceny funkcji i wydajności układu, a także aby przyspieszyć opracowanie produktu. W ofercie TI Store i u autoryzowanych dystrybutorów dostępne są moduły bq25703A EVM oraz bq25700A EVM. Ponadto projektanci mogą skorzystać z narzędzia WEBENCH Battery Charger Designer do obliczenia sprawności kontrolera ładowarki baterii.

Kontrolery ładowarek bq25703A i bq25700A są już dostępne w ofercie TI Store i u autoryzowanych dystrybutorów. Układy mieszczą się w obudowach QFN-32 o wymiarach 4 x 4 mm.

Szczegółowe informacje o układach znajdują się na stronach produktów bq25703A i bq25700A.

Dodatkowe informacje o rozwiązaniach zarządzania baterią TI:

 

O autorze