Nano Dimension i Semplastics opracują materiały do tworzenia struktur 3D do zastosowań kosmicznych

Firma NanoDimension, produkująca układów elektronicznych techniką druku 3D, ogłosiła, iż we współpracy z podległą jej firmą Nano Dimension Technologies otrzymała grant od rządu Izraela (Israel Innovation Authority)w celu sfinansowania projektu drukowanych, ceramicznych materiałów 3D na potrzeby przemysłu kosmicznego. Całkowity budżet tego projektu wynosi 585.000 szekli (około 165.000 USD), z czego Izrael sfinansuje 30%. Umowa dotycząca grantu przewiduje, że zyski ze sprzedaży w przyszłości zostaną zwrócone państwu do wartości przyznanego grantu.

Ten unikalny projekt rozwijany jest we współpracy z Semplastics, dostawcą specjalnych komponentów na potrzeby różnych branży przemysłu, głównie półprzewodnikowego. Nano Dimension oraz Semplastics podpisały niezobowiązujący list intencyjny dotyczący współpracy. Celem projektu jest wykorzystania innowacyjnych materiałów ceramicznych Semplastics oraz unikalnej technologii druku 3D Nano Dimension w celu konstrukcji trójwymiarowych układów ceramicznych o dużej grubości i małej gęstości, które zostaną wykorzystane w lotnictwie i przemyśle kosmicznym.

Wytrzymałość mechaniczna i rezystancja termiczna materiałów ceramicznych sprawia, że są one podstawowym tworzywem potrzebnym w przemyśle lotniczym. Dostępne dziś technologie wytwarzania elementów ceramicznych są drogie, czasochłonne i zużywają dużą ilość energii podczas całego cyklu projektowania oraz produkcji, jak również nie pozwalają na tworzenie złożonych struktur.

Druk trójwymiarowych obiektów z materiałów ceramicznych w dużej rozdzielczości może potencjalnie służyć do tworzenia złożonych kształtów geometrycznych, a tym samym pomóc w tworzeniu małych serii obiektów projektowanych na życzenie na potrzeby lotnictwa. Innowacyjny materiał ceramiczny opracowany przez Semplastic był już wykorzystywany w kilku prototypowych projektach kosmicznych powstałych we współpracy z NASA – ten sam materiał zostanie wykorzystany do druku 3D w ramach nowego projektu. Na potrzeby drukarki 3D Nano-Dimension powstanie zmodyfikowana żywica, która pozwoli na tworzenie lekkich, lecz mechanicznie stabilnych obiektów.

O autorze