Nowy, kompaktowy silnik liniowy od PiezoMotor

Firma PiezoMotor, dostawca mikrosilników, przedstawiła nowy liniowy silnik z napędem bezpośrednim i zintegrowanym enkoderem – Piezo LEGS Linear 6N, oznaczony symbolem LL06.

PiezoMotor opracował nową generację swojego wcześniejszego silnika Piezo LEGS. Silnik przeszedł gruntowne zmiany i został umieszczony w nowej obudowie, przy czym pozostawiono te same piezo-ceramiczne układy wykonawcze jako podstawę konstrukcji. Podstawowe parametry pracy nie uległy zatem zmianie, natomiast udało się uzyskać węższe wymiary i możliwość stosowania prowadnicy drążka napędowego, jak też dodać zintegrowany enkoder optyczny wysokiej rozdzielczości.

„Model LL06 jest przełomowy dla firmy PiezoMotor – ten silnik nowej generacji stanowi odpowiedź na żądania klientów dotyczące kompaktowych wymiarów i integracji czujnika położenia wysokie rozdzielczości. Jest on również konkurencyjny cenowo, zatem może zastąpić konwencjonalny silnik krokowy i prowadnice śrubowe w wielu produktach OEM.” – tłumaczy Johan Westmark, dyrektor generalny PiezoMotor.

Bardziej płaski profil pozwala na umieszczenie układu w mniejszych urządzeniach. Silniki w wersji bez enkodera można ustawić, zachowując odległość między osiami zaledwie 7 mm. Ponadto masa została zmniejszona o około 30% do 16 gramów (wliczając w to enkoder i prowadnicę). Plastikowe prowadnice dla drążka napędowego pozwalają zapewnić powtarzalne parametry silnika i łatwiejszą integrację w projektowanych systemach. Inkrementalny czujnik położenia o rozdzielczości 1,25 µm pozwala na sterowanie w zamkniętej pętli, oszczędzając tym samym miejsce – nie ma potrzeby stosowania dużych zewnętrznych układów enkoderów.

Silniki liniowe Piezo LEGS zostały zaprojektowane z myślą o wielu zastosowaniach w produktach OEM, które wymagają precyzyjnej kontroli pozycji. Bezpośrednie sterowanie zapewnia płynny ruch bez luzów czy drgań dodatkowych elementów. Za pomocą kompaktowego i mocnego silnika możliwe jest uzyskanie przesunięcia mniejszego od mikrometrów, nawet do poziomu nanometrów. Silniki Piezo LEGS mogą zastąpić w wielu przypadkach konwencjonalne silniki krokowe stosowane na liniach montażowych,gdzie jest wymagana lepsza rozdzielczość, bardziej płynny ruch postępowy lub też po prostu oszczędność zajmowanej przestrzeni.

Silniki oparte na technologii Piezo LEGS są doskonale przystosowane do rozwiązań wymagających ruchu i utrzymania pozycji, ponieważ mają sztywną konstrukcję i nie pobierają żadnej mocy w stanie spoczynku. Sterowanie ruchem postępowym odbywa się bezpośrednio, co oznacza, że nie są stosowane żadne zębatki ani śruby. Szybkość mieści się w zakresie od nanometrów na sekundę do milimetrów na sekundę i może być płynnie kontrolowana w całym zakresie dynamicznym. Szczegóły techniczne silników nowej generacji Piezo LEGS Linear 6N są dostępne na stronie produktu.

O autorze