Układy PMIC Maxim dla małych urządzeń audio

Nowe układy zarządzania energią Maxim MAX77650 i MAX77651 są skierowane do projektantów słuchawek Bluetooth, monitorów aktywności, inteligentnych ubrań, zegarków i innych urządzeń o ograniczonym miejscu na elektronikę. Dzięki temu uzyska się dłuższy czas pracy na baterii i lepszą sprawność energetyczną urządzeń.

Rozmiar jest kluczowym parametrem w systemach słuchawkowych i urządzeniach ubieralnych, które stają się coraz mniejsze. Większość układów PMIC dla tych niewielkich urządzeń zasilanych z baterii litowo-jonowej wymaga dodatkowych komponentów, takich jak przetwornice czy stabilizatory LDO, ładowarki i regulatory prądu obsługujące diody LED. W celu zaoszczędzenia miejsca i zwiększenia sprawności Maxim zintegrował wszystkie te funkcje w kompletnym rozwiązaniu o powierzchni 19,2 mm² –o ponad połowę mniejszym od istniejących rozwiązań złożonych z wielu komponentów.

Układy MAX77650 MAX77651 realizują koncepcję konwerterów napięcia z wieloma wyjściami, wykorzystując jedną cewkę (SIMO). Trzy wyjścia zasilania są programowalne niezależnie. Układy wykorzystują pojedynczym cewkę, stabilizator o niskim spadku napięcia (LDO) i wydajności prądowej 150 mA oraz trzy sterowniki prądowe. Dzięki temu pozwalają zmniejszyć liczbę wykorzystanych komponentów, a tym samym miejsce zajmowane na płytce. Układy różnią się napięciem zasilania – MAX77650 pracuje z napięciem 3,3 V, natomiast MAX77651 0 z napięciem do 5 V. Oba układy zawierają analogowy multiplekser, pozwalając na bezpiecznie monitorowanie stanu baterii przez układ zewnętrzny. Dzięki tym cechom doskonale nadają się do energooszczędnych produktów.

Najważniejsze cechy

  • Niski pobór prądu  w stanie spoczynku: 0,3 µA, w czasie pracy 5,6 µA
  • Wysoka sprawność: 3 linie wyjściowe SIMO oraz stabilizator LDO pozwalają wydłużyć czas pracy baterii litowo-jonowej.
  • Najmniejsze rozmiary: Wielokanałowy stabilizator SIMO zmniejsza całkowitą liczbę komponentów potrzebnych w projekcie.

Układy MAX77650 / MAX77651 oraz zestawy ewaluacyjne MAX77650EVKIT i MAX77651EVKIT są już dostępne.

O autorze