nRF5 SDK for Mesh – nowe rozwiązanie dla Bluetooth w topologii siatki

Nowe środowisko programistyczne pozwala projektantom na realizację systemów typu Bluetooth mesh przy użyciu układów SoC nRF51 i nR52 firmy Nordic oraz stosu oficjalnie zaakceptowanego przez grupę Bluetooth SIG.

Firma Nordic Semiconductor, specjalizująca się w układach radiowych o bardzo niskim zużyciu mocy, wprowadziła nowe środowisko programistyczne o nazwie nRF5 SDK for Mesh. Pozwala ono na tworzenie sieci Bluetooth w topologii siatki. Wprowadzenie nowego środowiska jest związane z formalnym przyjęciem standardu Bluetooth mesh 1.0 przez organizację Bluetooth Special Interest Group (SIG).

Środowisko nRF5 for Mesh można pobrać ze strony Nordic. W skład pakietu wchodzi pierwsza wersja stosu protokołów programowych Bluetooth Mesh opracowana przez tę firmę. SDK jest kompatybilne z układami typu System-on-Chip (SoC) nRF51 oraz nRF52, a także stosami Bluetooth Low Energy o nazwach SoftDevices S110, S130 i S132 zgodnymi z Bluetooth 4.0. Dzięki Środowisku nRF5 for Mesh użytkownicy korzystający już z zestawu projektowego Nordic nRF52 mogą natychmiast rozpocząć pracę nad systemami Bluetooth w topologii siatki.

Topologia siatki rozszerza funkcje łączności bezprzewodowej Bluetooth LE o możliwość realizacji systemów z wieloma węzłami w zastosowaniach użytkowych, inteligentnych domach oraz w obszarze przemysłowym. Technologia ta jest doskonałym rozwiązaniem na przykład do realizacji oświetlenia w zakładach zajmujących rozległy teren. Dzięki sieci Bluetooth mesh użytkownicy będą mogli błyskawicznie przełączać nawet setki lamp z obsługą Bluetooth za pomocą jednego smartfona zgodnego ze standardem Bluetooth 4.0. Inne istotne obszary zastosowań takiej sieci obejmują obsługę beaconów i przemysłowych systemów monitoringu.

Stos Bluetooth opracowany przez Nordic ma dodatkowe funkcje nie wymienione w specyfikacji SIGT dla Bluetooth mesh 1.0. Stos Nordic pozwala na jednoczesne lub blokujące aktualizacje oprogramowania urządzeń, dzięki czemu łatwo jest przeprowadzić skalowalne i bezpieczne aktualizacje w całej sieci bez przerywania dostępności usługi podczas transferu nowej wersji oprogramowania. Stos Bluetooth mesh Nordic oferuje również rozwiązania pozwalające wdrożyć nowe usługi za pośrednictwem węzłów wewnętrznych. Dostępny jest także interfejs do serializacji, który umożliwia kontrolę sieci za pośrednictwem interfejsu szeregowego w przypadku użycia w sieci urządzenia złożonego z dwóch układów (na przykład przy wykorzystaniu bramy internetowej jako części systemu).

„Oficjalne przyjęcie Bluetooth mesh będzie miało duży wpływ na sektor oświetlenia. Branża nareszcie uzyska dostęp do technologii bezprzewodowej, która oferuje techniczne możliwości, na które wszyscy czekali.” – komentuje Rafał Han, dyrektor generalny Silvair – firmy opracowującej platformę dla inteligentnego oświetlenia. „Ten otwarty, uznawany na całym świecie standard zapewniający współpracę systemów pozwoli na uzyskanie funkcjonalności sieci przewodowych nawet w dużych systemach sterowanych przez czujniki. Jest również atrakcyjny w wielu cennych zastosowaniach, takich jak beacony, śledzenie towarów czy nawigacja w pomieszczeniach.”

„Wprowadzenie topologii siatki dla standardu Bluetooth jest dużym osiągnięciem łączności bezprzewodowej. Stanowi ono rozszerzenie oryginalnego projektu, w którym przewidywane były topologie gwiazdy oraz komunikacja punkt-punkt.” – Wyjaśnia Alf Helge Omre, dyrektor Nordic Semiconductor. „”Obsługa siatki pozwala na przeniesienie Bluetooth z obszarów użytkowych do zastosowań przemysłowych, takich jak kontrola oświetlenia i inne systemy, które wykorzystują dziesiątki lub nawet setki węzłów rozmieszczonych na dużej przestrzeni. Nordic był bezpośrednio zaangażowany w rozwój autorskich stosów Bluetooth mesh, dzięki czemu mógł wprowadzić odpowiedni stos kompatybilny z Bluetooth przed konkurencją.”

Premiera środowiska nRF5 SDK for Mesh odbyła się tego samego dnia, w którym oficjalnie został przyjęty standard Bluetooth mesh. Wersja alfa środowiska jest już dostępna na stronie  www.nordicsemi.com.

O autorze