Nowy, najmniejszy trójchromatyczny czujnik True Color

Miniaturowy układ scalony TCS3430 wykorzystuje zaawansowaną technologię filtra optycznego, aby zapewnić pomiary luminancji oraz temperatury barwowej (CCT) wiernie odwzorowujące odpowiedź oka ludzkiego.

Firma ams, dostawca wysokiej klasy czujników, wprowadziła nowy model TCS3430. Jest to pierwszy trójchromatyczny czujnik koloru XYZ o małych wymiarach, odpowiedni dla takich urządzeń, jak notebooki, smartfony i tablety. Przedstawiany układ umożliwia pomiar natężenia oświetlenia i barwy zgodnie z modelem Standardowego Obserwatora według normy CIE 1931 w skali kolorów XYZ. Jest to standard opisu ilościowego wiernie opisujący postrzeganie koloru światła przez przeciętnego człowieka. Dzięki temu mały czujnik TCS3430 może służyć w takich zastosowaniach, jak kontrola wyświetlacza, regulacja kolorów czy automatyczny balans bieli.

Dostawcy urządzeń OEM, którzy zastąpią czujniki koloru RGB nowymi, tanimi układami TCS3430, uzyskają znaczną poprawę jakości kamer i wyświetlaczy w urządzeniach przenośnych. Przykładowe korzyści obejmują:

  • Adaptację koloru i jasności wyświetlacza pod kątem ciepłej lub chłodnej bieli w oparciu o temperaturę barwową otoczenia
  • Wysokiej jakości kalibrację wyświetlaczy zapewniającą balans kolorów i wyświetlanie nasyconych barw w zależności od obrazu wejściowego
  • Bardziej realistyczne obrazy z kamery przy praktycznie zerowym zniekształceniu, które mogą rywalizować pod względem balansu barw ze zdjęciami wykonanymi profesjonalnym sprzętem fotograficznym.

Układ TSC3430 wykorzystuje autorską technologię ams, która pozwala na wytwarzanie interferometrycznych filtrów optycznych bezpośrednio na waflu krzemowym. Interferometryczne filtry ams mogą zapewnić charakterystykę widmową dopasowaną do odpowiedzi XYZ modelu ludzkiego oka. Filtry układu TCS3430 dostarczają informację w pięciu kanałach: X, Y, Z oraz dwóch kanałach podczerwieni (IR). Kanały IR pozwalają na zaawansowane wykrywanie kierunku źródła światła. Odpowiedź kanału Y na zieloną składową widma widzialnego pozwala na pomiar luminancji, dzięki czemu TCS3430 może pracować jako czujnik światła otoczenia, jak też czujnik koloru.

Układ TCS3430 mieści się w obudowie o wymiarach 2,41 x 1,75 x 1,00 mm. Apertura czujnika musi być pokryta przez achromatyczny dyfuzor. Duża czułość i wysoki zakres dynamiczny TSC3430 pozwalają umieścić go za ciemną lub przezroczysta warstwą szkła. Układ pracuje z napięciem zasilania 1,8 V i komunikuje się z procesorem hosta za pośrednictwem interfejsu I2C.

Model TSC3430 jest już dostępny w postaci próbek oraz w ilościach hurtowych. Dostępny jest również zestaw ewaluacyjny dla układu TSC3430. Dodatkowe informacje są dostępne na stronie produktu.

O autorze