Pierwsze pamięci Flash pracujące z bardzo niskimi napięciami

Firma Winbod Electronics, dostawca pamięci półprzewodnikowych, rozszerzyła swą ofertę układów Flash o nowe pamięci SpiFlash pracujące z najniższymi napięciami na rynku. Układy NOR Flash z rodziny SpiFlash działają z napięciami 1,2 lub 1,5 V i mieszczą się w obudowach z 8. wyprowadzeniami. Są przeznaczone do takich zastosowań, jak urządzenia audio, ubieralne czy IoT oraz wszelkie inne, które wymagają małych rozmiarów obudów i małego poboru mocy. Niskie napięcie pracy oraz przepustowość 52 MB/s sprawiają, że pamięci SpiFlash mogą być optymalnym wyborem w wielu zastosowaniach użytkowych i przemysłowych.

Produkty z napięciem nominalnym 1,2 V mogą pracować w zakresie napięcia zasilania od 1,14 do 1,3 V – co jest atrakcyjnym rozwiązaniem w projektach o bardzo niskim zużyciu mocy. Natomiast układy z napięciem nominalnym 1,5 V pracują w szerszym zakresie od 1,14 do 1,6 V, pozwalając na zasilanie z baterii w urządzeniach przenośnych przez długi czas – zarówno, gdy bateria jest nowa, jak i gdy jej napięcie po pewnym czasie spadnie.

Dwie nowe serie niskonapięciowych pamięci SpiFlash Winbond wymagają ponadto małych prądów w czasie spoczynku oraz uśpienia, a także najniższej aktualnie wartości prądu potrzebnej do odczytania komórki przy wysokiej częstotliwości zegara. Przekłada się to na dłuższy czas pracy urządzenia zasilanego z baterii. Rozszerzony zakres dopuszczalnych napięć modelu 1,5 V gwarantuje możliwość pracy na baterii niezależnie od jej stanu naładowania, aż do najniższego dopuszczalnego napięcia pracy równego 1,14 V.

Większość pamięci Flash z interfejsem szeregowym służy do przechowywania kodu, który jest następnie przesyłany do pamięci DRAM w celu wykonania, a także do przechowywania danych. Innym popularnym zastosowaniem jest wykonywanie kodu w miejscu (XIP) – kod jest wykonywany bezpośrednio z pamięci Flash, zapewniając wysoką szybkość.

Dwie rodziny układów niskonapięciowych zapewniają transfer z szybkością do 52 MB/s za pośrednictwem interfejsów QSPI oraz SPI, pozwalając na efektywną realizację XIP. Jest to wydajność porównywalna do istniejących produktów Flash zasilanych napięciem 1,8 lub 3 V.

Przedstawiane produkty mogą współpracować ze wszystkimi układami, które obsługują zakres napięć 1,2 V lub rozszerzony do 1,5 V. Dzięki wysokiej szybkości transferu i krótkim czasom zapisu/odczytu spełniają wymagania większości produktów użytkowych, przemysłowych i innych produktów o niskim zużyciu mocy.

„Energooszczędne pamięci Flash z interfejsem szeregowym firmy Winbond są przeznaczone szczególnie dla rozwiązań IoT oraz inteligentnych, połączonych urządzeń.” – komentuje Teo Swee Ann, dyrektor generalny Espressif Systems. „Oferowana przez Winbond szeregowa pamieć Flash zasilana napięciem 1,2 V pozwala jeszcze bardziej obniżyć zużycie mocy naszego wielofunkcyjnego układu WiFi-Bluetooth ESP32. Przetestowaliśmy są z powodzeniem w naszych systemach i mamy nadzieję szybko wprowadzić ją na rynek jako część naszego modułu.”

Najważniejsze cechy pamięci SpiFlash:

 • Niski pobór mocy, szeroki zakres dopuszczalnej temperatury
 • Rodzina 1,2 V – napięcie zasilania od 1,14 do 1,3 V
 • Rodzina 1,5 V – napięcie zasilania od 1,14 do 1,6 V
 • Pobór prądu w czasie pracy 2 mA
 • Pobór prądu w stanie spoczynku , 0,5 µA
 • Zakres temperatury pracy od -40°C do 85°C
 • Elastyczna architektura – podział na sektory 4 KB
 • Kasowanie sektora 4 KB
 • Kasowanie bloków 32 KB lub 64 KB
 • Programowanie 1 do 256 bajtów
 • Zatrzymanie kasowania/programowania podczas odczytu
 • Wydajny interfejs szeregowy
 • Obsługa SPI: zwykłego, dual lub quad oraz QPI
 • Częstotliwość taktowania 104 MHz pozwala uzyskać transfer do 52 MB/s
 • Kompaktowe obudowy
 • SOIC-8 z rastrem 150 mili
 • USON-8 o wymiarach 2×3 mm
 • WLCSP z 8. wypustkami
 • KGD

Nowe niskonapięciowe pamięci SpiFlash pozwalają też zaoszczędzić miejsce na płytce PCB. Niskie napięcia oznaczają możliwość stosowania małych stabilizatorów LDO zamiast większych układów zarządzania zasilaniem, a tym samym oszczędność powierzchni i redukcję kosztów. Ponadto niskie napięcia przekładają się na dłuższy czas pracy na baterii, ale też obniżają zakłócenia wynikające ze sprzężenia, co pozwala na stosowanie bardziej kompaktowych projektów płytek drukowanych.

Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na dużą liczbę układów, pamięci Winbond SpiFlash są produkowane z 12-calowego wafla w fabryce należącej do firmy w Taichung na Tajwanie.

Pierwszym produktem z rodziny jest model Q25Q80NE oferujący pojemność 8 Mb i napięcie pracy 1,2 V. Jest on już dostępny w postaci próbek, ilości hurtowe będą dostępne na początku roku 2018. Kolejne produkty z tej rodziny będą oferować pojemność od 1 Mb do 128 Mb i napięcia pracy 1,2 lub 1,5 V. Szczegółowe informacje na temat parametrów i cen tych produktów można uzyskać pod adresem SalesSupport@winbond.com.

O autorze