Dwie nowe rodziny mikrokontrolerów SAM

Firma Microchip wprowadziła nowe rodziny mikrokontrolerów oznaczone symbolami SAM D5x oraz SAM E5x. Te 32-bitowe układy oferują rozbudowane interfejsy łączności, wysoką wydajność i  solidne zabezpieczenia sprzętowe, dzięki czemu nadają się do wielu różnych zastosowań.

Mikrokontrolery SAM D5/E5 oparte są na wydajnym rdzeniu ARM Cortex-M4 z jednostką zmiennoprzecinkową (FPU), która pozwala odciążyć główny procesor, zwiększając wydajność systemu i pozwalając na realizację wymagających procesów na platformie pobierającej niską moc. Układy mogą pracować z taktowaniem do 120 MHz i zawierają do 1 MB pamięci Flash z podziałem na wirtualne sektory (dual panel) oraz korekcją ECC, która pozwala na aktualizację systemu bez przerywania jego pracy. Ponadto układy z tej rodziny mają do 256 KB pamięci SRAM, także z korekcją ECC – jest ona kluczowa dla systemów o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa, takich jak urządzenia medyczne lub systemy serwerowe.

Nowe mikrokontrolery mają wiele interfejsów sprzętowych, które powinny wystarczyć do realizacji nawet najbardziej wymagających projektów. Obie rodziny oferują poczwórny interfejs SPI (QSPI) z funkcją wykonywania kodu w miejscu (XIP) przeznaczony dla zewnętrznych, wydajnych pamięci Flash, które są zarówno tańsze, jak i mniejsze od tradycyjnych pamięci Flash z interfejsem równoległym. Modele D5/E5 maja ponadto układ SDHC (Secure Digtal Host Controller) przeznaczony do rejestracji danych, peryferyjny kontroler dotykowy (PTC) pozwalający na pojemnościowe wykrywanie dotyku. Zapewniają przy tym niewysoki pobór prądu w tej klasie układów, wynoszący 65 µA/MHz. Ponadto układy z rodziny SAM E5 są wyposażone w dwa porty CAN-FD oraz kontroler MAC dla Ethernetu 10/100 Mbps zgodny ze standardem IEEE 1588, dzięki czemu można stosować je w automatyce przemysłowej, inteligentnych mieszkaniach i  i innych obszarach zastosowań IoT.

Zarówno rodziny SAM D5x, jak i E5x oferują rozbudowaną obsługę zabezpieczeń sprzętowych i programowych, dzięki którym użytkownicy mogą zapewnić bezpieczeństwo na etapie tworzenia projektu. Sprzętowe funkcje zabezpieczeń obejmują kontroler klucza publicznego (PKUCC) obsługujący szyfrowanie przy pomocy krzywych eliptycznych, szyfrowanie RSA, AES oraz SHA.

Dostępny jest również zestaw ewaluacyjny SAM E54 Xplained Pro. Zawiera on wbudowany debugger, jak też dodatkowe układy peryferyjne, które ułatwiają rozpoczęcie projektowania. Wszystkie mikrokontrolery SAM D5x/E5x są obsługiwane przez zintegrowane środowisko (IDE) Atmel Studio 7, jak też Atmel START – darmowe internetowe narzędzie służące do szybkiej konfiguracji układów peryferyjnych i oprogramowania.

Układy SAM D5x oraz SAM E5x są już dostępne w rozmaitych obudowach w ilościach hurtowych. Zestaw ewaluacyjny SAME54 Xplained Pro jest również dostępny.

Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie Microchip.

O autorze