Nowy zestaw projektowy dla Amazon Alexa od Cirrus Logic

Firma Cirrus Logic wprowadziła nowy zestaw projektowy dla usług Alexa (Alexa Voice Service, AVS). Jest on zoptymalizowany pod kątem inteligentnych głośników i urządzeń domowych sterowanych głosem, głośników przenośnych i sieciowych. Dzięki układom scalonym oraz oprogramowaniu Cirrus Logic zestaw projektowy Voice Capture dla Amazon AVS umożliwi projektantom na szybkie opracowanie produktów współpracujących z systemem Alexa, który pozwala na dokładne rozpoznawanie komend głosowych i ich interpretację nawet w obecności hałasu lub muzyki.

Zestaw Voice Capture Development Kit zawiera płytkę referencyjną o niskim zużyciu mocy, na której znajduje się kodek CS47L24 Cirrus Logic, cyfrowy mikrofon MEMS CS7250B, a także gotowe algorytmy SoundClear obsługujące sterowanie głosem, eliminację szumu i echa. Jest to gotowy do użycia projekt referencyjny, który rejestruje głos w czasie rzeczywistym i reaguje na słowo kluczowe „Alexa” w warunkach rzeczywistej pracy, również z pewnej odległości i w zaszumionym środowisku. Użytkownicy mają możliwość przerwania odtwarzania głośnej muzyki lub odpowiedzi Alexy. Kodek wykorzystuje wbudowany przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC) wysokiej klasy i dwuwatowy głośnik monofoniczny do odtwarzania dźwięku dobrej jakości.

Dzięki współpracy Alexa Voice Serivce z Cirrus Logic dostawcy OEM będą mogli zaoferować system Alexa w małych inteligentnych głośnikach i innych urządzeniach audio. Zestaw projektowy Voice Capture wykorzystuje zaawansowane rozwiązanie strojenia akustycznego, jak też sprawdzone komponenty sprzętowe i oprogramowanie i zapewnia bardzo skuteczną obsługę komend głosowych. Dzięki temu producenci urządzeń będą mogli szybciej i sprawniej wprowadzić swe produkty na rynek.

Cirrus Logic zapewnia użytkownikowi wygodną obsługę rejestracji dźwięku poprzez dokładne i pewne rozpoznawanie głosu, eliminując szumy i inne zakłócenia pochodzące ze świata zewnętrznego. Technologia ta poprawia wykrywanie słowa aktywującego „Alexa” zarówno w cichym, jak i hałaśliwym otoczeniu z odległości kilku merów od urządzenia. Natomiast opracowane przez Cirrus Technology usuwanie echa pozwala na skuteczne przerywanie odpowiedzi Alexy lub głośnej muzyki, dzięki czemu system może odebrać nowe polecenia.

Bardzo niski poziom szumów i duży zakres dynamiczny mikrofonów MEMS stworzonych przez Cirrus Logic – 103 dB – zapewnia precyzyjną rejestrację dźwięku w warunkach hałasu, dzięki czemu opracowane przez tę firmę algorytmy SoundClear są w stanie zablokować odgłosy, które mogłyby zakłócić zrozumienie słowa aktywującego i polecenia.

Z kolei kodek Cirrus Logic zawiera wysokiej jakości przetwornik cyfrowo-analogowy, stereofoniczny wzmacniacz słuchawkowy oraz monofoniczny wzmacniacz głośnikowy, dzięki czemu dostawcy OEM mogą tanim kosztem zrealizować zarówno wysokiej klasy głośniki, jak i prostych asystentów głosowych. Układ został zaprojektowany z myślą o przenośnych urządzeniach i akcesoriach o bardzo niskim poborze mocy, dzięki czemu pobiera nawet o 80% mniejszą moc, niż konkurencyjne rozwiązania.

Przedstawiony zestaw stanowi kompletne rozwiązanie. Zawiera on płytkę odpowiedzialną za rejestrację dźwięku, szyk złożony z dwóch wysokiej jakości mikrofonów, płytkę Raspberry Pi 3 (RPi3), głośnik i kartę microSD z wgranym kompletem oprogramowania potrzebnym do rozpoczęcia pracy. Konsola sterująca Cirrus Logic ułatwia korzystanie z różnych aplikacji Rpi3 i stanowi wygodny, przyjazny dla użytkownika interfejs. Umożliwia on strojenie akustyczne i korzystanie z funkcji diagnostycznych. Schemat płytki referencyjnej i lista materiałowa zostały tak pomyślane, aby znaleźć zastosowanie w większości systemów AVS po minimalnej modyfikacji. To także przyspiesza wprowadzenie produktu na rynek.

Zestaw projektowy Cirrus Logic CRD1569-1 Voice Capture dla Amazon AVS jest dostępny w ofercie serwisu Digi-Key dla producentów urządzeń komercyjnych. Dostawcy OEM planujący produkty zgodne z AVS mogą dowiedzieć się więcej na stronie przeznaczonej dla deweloperów Amazon.

O autorze