Imagination i DENSO zastosują najnowsze procesory w pojazdach

Imagination Technologies poinformowała o rozwinięciu współpracy z firmą DENSO w celu opracowania udoskonalonych technologii przetwarzania danych na potrzeby przyszłych systemów samochodowych. DENSO uzyskał od Imagination licencję na procesor MIPSI6500 oraz układ graficzny (GPU) PowerVR Series8XT GT8525 w celu opracowania testowego układu. Projekt ma na celu wykorzystanie możliwości takich rozwiązań, jak sprzętowa obsługa wielu wątków i wirtualizacji na potrzeby elektronicznych systemów w samochodach, w tym systemów wspomagania kierowcy (ADAS) i autonomicznego kierowania pojazdem.

Systemy pojazdów nowej generacji stają się coraz bardziej skomplikowane i wymagają wydajnych oraz efektywnych układów heterogenicznych – złożonych z wielu procesorów różnego typu. Procesor MIPS I6500 zapewnia wysoką wydajność i jest efektywnym rozwiązaniem do zastosowań wielowątkowych, umożliwiając skalowanie do 64 heterogenicznych klastrów zawierających wielordzeniowe, wielowątkowe procesory MIPS. Stanowi on również platformę, która może wygodnie współpracować z innymi sprzętowymi układami akceleracji znajdującymi się w systemie.

Układ graficzny PowerVR GT8525, oparty na nowej architekturze GPU Imagination o nazwie Furian, powstał z myślą o realizacji urządzeń użytkowych nowej generacji, w tym systemów samochodowych. Pozwala dostarczyć bogatą grafikę wysokiej rozdzielczości oraz zasoby obliczeniowe przez długi czas przy ograniczonym budżecie energetycznym urządzeń mobilnych. W obu procesorach została zaimplementowana technologia sprzętowej wirtualizacji, która pozwala uzyskać większą niezawodność i bezpieczeństwo w złożonych rozwiązaniach typu SoC (System-on-Chip).

Potencjalnie rozwiązania opracowane przez DENSO mogą również posłużyć do realizacji systemów AI wymagających dużej mocy obliczeniowej heterogenicznych układów, jak i bezpieczeństwa. DENSO planuje dalszy rozwój technologii mających na celu poprawę bezpieczeństwa użytkowników drogi.

O autorze