Nowy układ podwójnej pętli fazowej i oscylatora RF

Firma CML Microcircuits wprowadziła układ CMX979 – jest to układ scalony zawierający dwie pętle fazowe (PLL) i oscylator sterowany napięciem (VCO) na częstotliwości radiowe (RF).

Układ CMX979 jest niskomocowym, podwójnym syntezatorem częstotliwości radiowych i pośrednich (IF) oraz oscylatorem VCO, który pozwala na generację sygnałów w szerokim zakresie częstotliwości. Bezpośrednio umożliwia on konwersję częstotliwości i jednocześnie realizację architektury radia opartego na superheterodynie przy wykorzystaniu minimalnej liczby zewnętrznych elementów.

Zintegrowany układ CMX979 powstał, aby ułatwić projektantom tworzenie małych produktów niskiej mocy na częstotliwości radiowe. Na rynku jest wiele rozwiązań łączących pętlę fazową i VCO, jednak CMX979 jest wyjątkowy ze względu na bardzo szeroki zakres częstotliwości w połączeniu z wysokim stopniem integracji i niskim poborem mocy. Większość innych zintegrowanych rozwiązań stanowi pojedynczy syntezator, zatem w wielu zastosowaniach zachodzi potrzeba umieszczenia drugiego syntezatora na płytce PCB.

Syntezator częstotliwości radiowych działa na zasadzie podziału / zwielokrotnienia częstotliwości i pracuje w zakresie 500 – 1000 MHz. Zawiera zintegrowany filtr pętli i oscylator VCO, który do pracy potrzebuje tylko pojedynczej zewnętrznej cewki. Konfigurowalny dzielnik częstotliwości na wyjściu pozwala uzyskać zakres częstotliwości pośrednich od 31 MHz do 1 GHz.

Układ CMX979 został zaprojektowany tak, że zyskuje się niski pobór mocy kosztem szumu fazowego. Dzięki temu nadaje się do tanich rozwiązań o niskim zużyciu mocy. Ma on również funkcje wewnętrznej kalibracji VCO dla obu syntezatorów, aby zapewnić stabilne parametry niezależnie od temperatury i napięcia zasilania. Kolejną dostępną funkcją jest monitorowanie kalibracji i raportowania stanu.

Układ CMX979 jest już dostępny w obudowie VQFN o wymiarach 6 x 6 mm.

O autorze