Infineon wprowadza nowe mikrofony MEMS

Firma Infineon Technologies opracowała nowe scalone mikrofony w obudowach – układy MEMS o wysokich parametrach i niskim poziomie szumów. Są to dwa mikrofony – analogowy i cyfrowy –cechujące się niskim stosunkiem sygnału do szumu na poziomie 70 dB, a także poziomem zniekształceń wynoszącym 10% przy ciśnieniu akustycznym równym 135 dB. Układy te, umieszczone się w obudowach o wymiarach 4 x 3 x 1,2 mm, dobrze nadają się do takich zastosowań jak wysokiej jakości nagrania dźwiękowe i rejestracja głosu na odległość.

Obecnie dostępne na rynku mikrofony MEMS wykorzystują membranę poruszaną przez falę dźwiękową umieszczona na statycznym podłożu. Technologia MEMS polega na umieszczeniu tej membrany między dwiema płaszczyznami, efektywnie generując prawdziwy sygnał różnicowy. To rozwiązanie zapewnia lepszą odporność na zakłócenia wnoszone przez wysokie częstotliwości oraz podwyższa do wartości 135 dB próg przeciążenia pod wpływem ciśnienia akustycznego powodującego zniekształcenia harmoniczne (THD) równe 10%.

Współczynnik SNR na poziomie 70 db oznacza poprawę o 6 dB w porównaniu do konwencjonalnych mikrofonów MEMS. Jest to równoważne podwojeniu odległości, z jakiej użytkownik jest w stanie wydać komendę głosową rejestrowaną przez mikrofon. Ponadto mikrofony analogowe oraz cyfrowe zapewniają dobre dopasowanie (± 1 dB czułości i ± 2º fazy), co pozwala na implementację szyków mikrofonowych. Dlatego właśnie mikrofony MEMS stanowią najlepsze rozwiązanie do implementacji formowania wiązki i tłumienia hałasu.

Próbki inżynieryjne wszystkich analogowych i cyfrowych mikrofonów MEMS będą dostępne w czwartym kwartale bieżącego roku, natomiast produkcja rozpocznie się w pierwszym kwartale roku 2018. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.infineon.com/microphones.

O autorze