Pierwszy interfejs USB-PD dla zasilaczy

Firma Dialog Semiconductor, dostawca układów zarządzania zasilaniem charakteryzujących się wysokim stopniem integracji, konwerterów AC/DC, ładowarek i rozwiązań Bluetooth LE, przedstawiła nowy układ interfejsu iW656 dla łącza USB-PD (Power Delivery). Układ ten pozwala na realizację efektywnych, przenośnych adapterów, które dostarczą dużą moc i szybko naładują podłączone urządzenia, zachowując przy tym małe rozmiary i zgodność z odpowiednimi standardami. Docelowe zastosowania układu iW656 obejmują wykorzystujące adaptery AC/DC szybkie ładowarki dla smartfonów, laptopów i innych przenośnych urządzeń. Układ iW656 zapewnia zgodność z aktualnym standardem USB typu C.

Przedstawiane układy zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o współczesnych adapterach używanych w podróży. Urządzenia Dialog stanowią kontrolery oparte na maszynie stanów i jako takie są znacznie prostsze od rozwiązań wykorzystujących mikrokontroler. Co więcej, inne rozwiązania zazwyczaj wymagają stosowania dodatkowych komponentów, natomiast układ iW656 pozwala na tworzenie bardziej kompaktowych projektów wykorzystujących mniej elementów. Ponadto, jako układ oparty na maszynie stanów, sam jest on prosty i niedrogi. iW656 umożliwia wykorzystanie w systemie pełnych możliwości zasilania przez interfejs USB-PD, co zapewnia wyższą dostępną moc i szybsze ładowanie w porównaniu do rozwiązań wykorzystujących starsze wersje USB. Nowy układ pozwala też na zmniejszenie liczby zewnętrznych komponentów i rozmiarów oraz ceny całego systemu.

Nowy układ USB-PD skutecznie współpracuje z kontrolerami zasilaczy AC/DC z oferty Dialog, co pozwala na realizację optymalnych adapterów wyłącznie w oparciu o produkty tej firmy. Ponadto iW565 obsługuje inne protokoły szybkiego ładowania, w tym Adaptive Fast Charge (AFC) Samsunga i Quick Charge 2.0 firmy Qualcomm.

Szczegółowe informacje o układzie iW656 są dostępne na stronie produktu. Mieści się on w obudowie TDFN o wymiarach 3×3 mm z 12. wyprowadzeniami i jest dostępny w ofercie Avnet, Firma Dialog prezentowała ten układ dwukrotnie na targach Charger Day w Chinach w czerwcu.

O autorze