Nowy szerokopasmowy mieszacz 3 – 20 GHz w małej obudowie

Firma Analog Devices, która niedawno przejęła Linear Technology, przedstawiła mieszacz podwójnie zrównoważony LTC5552 o szerokim paśmie dopasowania – od 3 do 20 GHz. Może on zarówno obniżać, jak i podwyższać częstotliwość. LTC5552 jest szczególnie przydatny podczas zwiększania częstotliwości dzięki wejściu częstotliwości pośrednich pracującemu w zakresie do wartości stałej, które pozwala ustawić częstotliwość oscylatora w pobliżu częstotliwości docelowej (RF). Niski przesłuch między oscylatorem LO a wyjściem RF poniżej -25 dBm pozwala zastosować prosty zewnętrzny filtr. Ponadto mieszacz zapewnia dobrą liniowość – punkt IP3 odpowiada mocy 20,1 dBm na częstotliwości 14 GHz lub 18,3 dBm na 17 GHz. Układ zawiera szerokopasmowy bufor LO, który potrzebuje sygnału sterującego o mocy zaledwie 0 dBm, w praktyce eliminując potrzebę stosowania zewnętrznego wzmacniacza sygnału LO dużej mocy. Ponadto układ LTC5552 ma zintegrowany symetryzator na wejściu RF, umożliwiając pracę jako niesymetryczny układ dopasowany do impedancji 50 Ω w podanym zakresie częstotliwości. Wszystkie te funkcje pozwalają zminimalizować liczbę zewnętrznych komponentów, co umożliwia stworzenie urządzenia o bardzo małych rozmiarach.

Szerokie pasmo i parametry układu LTC5552 mogą być wykorzystane w wielu zastosowaniach, takich jak punkty dostępowe sieci bezprzewodowych 5G, sieci dosyłowe działające w zakresie mikrofal, szerokopasmowe radio satelitarne i komunikacja satelitarna, systemy radarowe i aktywne szyki antenowe, transceivery na pasmo X, Ku oraz Ka, przyrządy pomiarowo-testowe na częstotliwości radiowe i analizatory widma.

Układ LTC5552 mieści się w plastikowej obudowie o wymiarach 3 x 3 mm z 12. wyprowadzeniami. Może pracować w szerokim zakresie temperatur od -40°C do 105°C, co jest przydatne w trudnych warunkach środowiskowych. Całość jest zasilania napięciem 3,3 V i typowo pobiera prąd 132 mA. Ponadto LTC5552 może zostać wyłączony i włączony za pomocą dedykowanego pinu w czasie mniejszym, niż 0,2 us. Umożliwia to obsługę transmisji z podziałem czasowym (TDD) lub nadajników i odbiorników pracujących w trybie burst. W trybie oczekiwania układ pobiera prąd nie większy, niż 100 µA.

Najważniejsze cechy LTC5552:

  • Zakres częstotliwości dopasowania (RF): 3 GHz – 20 GHz
  • Zakres częstotliwości dopasowania (LO): 1 GHz – 20 GHz
  • Częstotliwość pośrednia: DC – 6 GHz
  • Możliwość podwyższania i obniżania częstotliwości
  • Punkt nasycenia IP3: 20,1 dBm na 14 GHz, 18,3 dBm na 17 GHz
  • Wymagana moc sygnału LO: 0 dBm
  • Przesłuch LO-RF: -25 dBm na 17 GHz
  • Straty konwersji: 10,8 dB na 17 GHz

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie produktu.

O autorze