Ładowarka jednoogniwowych baterii LiFePo4 dla samochodów

Układ ISL78693 jest zintegrowaną ładowarką jednoogniwowych baterii litowo-jonowych lub litowo-polimerowych. Może pracować z napięciem od 2,65 V (tzw. zimny zapłon). Ładowarka działa z różnymi rodzajami adapterów AC lub z zasilaniem przez USB.

ISL68693 jest liniową ładowarką zasilaną z adaptera prądu zmiennego (AC). Układ wykorzystuje zasadę działania CC/CV (stały prąd /stałe napięcie). Prąd ładowania można ustalić za pomocą zewnętrznego rezystora – wartość maksymalna to 1 A. Ładowarka ISL78693 może również współpracować  adapterem z ograniczeniem prądowym, aby zminimalizować rozpraszanie ciepła.

ISL78693 ma charakterystykę cieplną typu foldback, co zapewnia bezpieczeństwo w sytuacji, gdy odprowadzanie ciepła jest ograniczone ze względu na ograniczoną przestrzeń. Dodatkowe funkcje obejmują kondycjonowanie nadmiernie rozładowanej baterii, a także interfejs termistora o ujemnym współczynniku temperaturowym (NTC), który pozwala na ładowanie baterii w określonym, bezpiecznym zakresie temperatur. Dostępna jest również funkcja automatycznego ładowania baterii.

Docelowe zastosowania:

  • Systemy samochodowe
  • System eCall
  • Baterie zapasowe

O autorze