Pozew o naruszenie patentów dot. technologii Acrich

Spółka Seoul Semiconductor Co., Ltd. ogłosiła 19 września 2017 r., że wspólnie z podmiotem zależnym Seoul Viosys Co., Ltd. złożyła pozew o naruszenie patentów przeciwko spółce Archipelago Lighting, Inc. do Sądu Okręgowego USA dla Okręgu Centralnego Stanu Kalifornia. W pozwie spółka Seoul stwierdza, że przedsiębiorstwo Archipelago Lighting sprzedaje różne produkty LED, w tym żarówki LED typu filament, które naruszają 12 (dwanaście) patentów obejmujących elementy od dawna wdrożone przez spółkę Seoul technologii Acrich.

Wspomniane patenty Acrich obejmują kluczowe technologie LED, takie jak technologia sterowników LED do pracy pod wysokim napięciem, technologia MJT (Multi-Junction Technology), budowa diod LED typu filament, technologia produkcji diod w obudowach (packaging), osadzanie warstw epitaksjalnych , technologia produkcji kryształów chipu diody.

W standardowych produktach LED jedna dioda działa zazwyczaj pod niskim napięciem (3 V) i przy wysokim natężeniu prądu. Aby zwiększyć strumień świetlny układu, należy połączyć ze sobą szeregowo, lub równolegle wiele diod, co w konsekwencji może prowadzić do powstania takich problemów jak przewymiarowany i kosztowny obwód roboczy, znaczący wzrost kosztów produkcji takiego systemu, a także usterki spowodowane wieloma połączeniami.

Rys.1. Porównanie tradycyjnych produktów LED i produktów LED w technologii Acrich

Technologia Acrich spółki Seoul pozwala rozwiązać te problemy, umożliwiając projektowanie produktów o dużej mocy pracujących pod wysokim napięciem w oparciu o niewielką liczbę diod LED. Technologia Acrich osiąga ten cel dzięki wykorzystaniu innowacyjnej technologii sterownika, który pozwala na pracę pod wysokim napięciem, a także dzięki wyjątkowej technologii produkcji diod MJT (wiele połączeń w jednej obudowie diody), która pozwala na montaż i integrowanie wielu diod na małej powierzchni. Opracowana przez spółkę Seoul technologia Acrich sprawia, że produkty LED mogą pracować z wykorzystaniem prądu zmiennego bez konieczności konwersji na prąd stały, co zmniejsza straty energii i ogranicza ogólną liczbę podzespołów. Zwiększa to dostępne miejsce w produktach LED, ułatwia projektowanie obwodów i znacząco zmniejsza rozmiary i koszty produktów LED.

Technologię Acrich wykorzystuje się powszechnie nie tylko do ogólnych zastosowań oświetleniowych, ale również w produktach elektrycznych i oświetleniu pojazdów.

Przykładowo, na rynku produktów do ogólnych zastosowań oświetleniowych, produkty pracujące pod wysokim napięciem 12V/18V stają się coraz popularniejsze i znacząco wzrosło zapotrzebowanie na produkty pracujące pod napięciem 36V/48V. Aby móc wytwarzać takie produkty pracujące pod wysokim napięciem, konieczne jest zastosowanie technologii Acrich, aby technologię sterownika LED do pracy pod wysokim napięciem uzupełnić technologią MJT. Korzyści wynikające z innowacyjności technologii Acrich sprawiły, że znalazła ona zastosowanie w oświetleniu ulicznym i handlowym w krajach na całym świecie, w tym w miejscach tak różnych jak Korea, Stany Zjednoczone, Chiny, Europa, Azja Południowo-Wschodnia, Mongolia i Kazachstan.

Rys.2. Oświetlenie uliczne z technologią Acrich zamontowane w Ułan Bator, stolicy Mongolii
Rys.3. Produkty z technologią Acrich w ogólnych zastosowaniach oświetleniowych oraz w oświetleniu informatycznym i oświetleniu pojazdów

W produktach elektronicznych technologię Acrich wykorzystuje się coraz częściej dla asortymentu produktów o dużej wartości, takich jak telewizory o dużych wymiarach. Technologia Acrich pozwala znacząco wydłużyć okres eksploatacji i skuteczność takich wyświetlaczy dzięki uproszczeniu systemów wewnętrznych. Pozwala również poważnie ograniczyć rozmiar i grubość produktu końcowego – sprawiając, że produkt ten bardziej podoba się konsumentom – dzięki ograniczeniu przestrzeni wewnętrznej, w której wcześniej musiały znaleźć się złożone obwody elektryczne. W szczególności technologia Acrich pozwala na pełnozakresowe miejscowe ściemnianie, które zwiększa zakres kontrastu w najnowszych ultracienkich ekranach UHD, zapewniając innowacyjne rozwiązania w dziedzinie podświetlania w ekranach o wysokiej rozdzielczości.

Technologia Acrich jest również coraz powszechniej stosowana w innych branżach produktów, gdzie wymagane jest znaczące natężenie światła LED, takich jak oświetlenie zewnętrzne, stosowane w pojazdach światła przednie i światła do jazdy dziennej, a także latarki telefonów komórkowych.

Spółka Seoul rozpoczęła pracę nad unikalną technologią Acrich w połowie lat dziewięćdziesiątych, a od 2005 r. – kiedy z powodzeniem rozpoczęła się masowa produkcja – co roku wprowadza na rynek zaawansowane innowacyjne produkty z technologią Acrich.

Dzięki dekadom inwestowania w badania i rozwój Seoul stał się posiadaczem znacznego portfela patentowego technologii Acrich, w tym praw do około 1000 patentów technologii Acrich. Niemniej wobec obecnego wzrostu zapotrzebowania na produkty LED pracujące pod wysokim napięciem kilka przedsiębiorstw zaczęło wytwarzać produkty, które naruszają patenty spółki Seoul dotyczące technologii Acrich. Aby chronić okupione ciężką pracą inwestycje przed podobnymi naruszeniami, Seoul będzie aktywnie egzekwował posiadane prawa patentowe wobec wszelkich podmiotów dopuszczających się ich naruszenia.

Dr Ki-bum Nam, kierownik Ośrodka Badań i Rozwoju Spółki Seoul i dyrektor ds. technologii, stwierdził: „Uważnie zbadaliśmy imitacje naruszające technologię Acrich w odniesieniu do różnych produktów LED w branży telewizorów, produktów do ogólnych zastosowań oświetleniowych i oświetlenia pojazdów. Aby chronić technologię Acrich, którą opracowywano nakładem znacznych zasobów przez wiele dziesięcioleci, będziemy podejmować wszelkie działania prawne wobec podmiotów dopuszczających się naruszenia patentów, które nie mają poszanowania dla posiadanej przez nas cennej własności intelektualnej”. Nam dodał: „Zapewnienie właściwych warunków rynkowych, które zapewnią poszanowanie własności intelektualnej, jest istotne dla wszystkich innowacyjnych przedsiębiorców i przedsiębiorstw”.

O autorze