LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Artykuły

Analog Discovery 2 + minikomputer jednopłytkowy=domowe laboratorium

Po uruchomieniu programu bez podłączonego AD2 możemy skorzystać wyłącznie z wersji demonstracyjnej. Ważne że bez żadnych problemów oprogramowanie się uruchamia podobnie jak w systemie Windows czy Linux na „dorosłym” komputerze.

Połowa drogi za nami, teraz należy podłączyć AD2 do RPi3 i zobaczyć jak całość zadziała. Tu należy chwilę się zatrzymać i wyjaśnić, że podłączenie AD2 do RPi3 za pomocą kabelka portów micro USB w AD2 i Portu USB w RPi3 jest niewystarczające jeśli chodzi o zapotrzebowanie prądowe AD2. Należy zastosować dodatkowy zasilacz zewnętrzny dla AD2, co też zrobiłem (dałem taki sam jak dla zasilania RPi3 – fotografia 6).

Fot. 6. Konfiguracja systemu pomiarowego z RPi3 i AD2

Po uruchomieniu oprogramowania WaveForms powinien zostać automatycznie zidentyfikowany i uruchomiony AD2 o czym świadczy status na dolnym pasku oprogramowani gdzie jest pokazany numer seryjny oraz Status OK, co widać na fotografii 7.

Fot. 7. Prawidłowe rozpoznanie przez system bazujący na RPi 3 urządzenia Analog Discovery 2 jest sygnalizowane wyświetleniem jego numeru seryjnego

Przykładowe efekty działania tak wykonanego systemu pomiarowego pokazano na rysunkach 8, 9 i 10.

 

Rys. 8. Przykład generowanego przez AD2 sygnału sinusoidalnego

Rys. 9. Przykład generowanego przez AD2 sygnału trójkątnego

 

Rys. 10. Przykład generowanego przez AD2 sygnału losowego

Przez pewien czas wydawało mi się, że wszystko funkcjonuje w jak najlepszym porządku ale nagle nieprzyjemna niespodzianka: nastąpiło zerwanie współpracy AD2 z RPi3 w sposób zaskakujący, bo komunikat ekranowy sugeruje kłopoty z zasilaniem, co nie jest prawdą. W tym czasie zasilania są w jak najlepszym porządku, co pokazały pomiary. Niestety sytuacja się powtarza i to z różnymi komunikatami (rysunek 11, 12 i 13).

Rys. 11. Jeden z komunikatów błędów

Rys. 12. Kolejny z występujących komunikatów błędów

Rys. 13. Wbrew komunikatowi, to nie są kłopoty z zasilaniem

Myślę, że problem jest po stronie bibliotek adept2 zrobionych na potrzeby Raspberry Pi. Informacja sugerująca poprawność diagnozy jest dostępna na forum Digilent https://forum.digilentinc.com/topic/1713-analog-discovery-2-vs-raspberry-pi-3/ (rysunek 14), jak widać podobne problemy mają i inni użytkownicy RPi3 oraz AD2.


Rys. 14. Niemal na pewno przyczyną kłopotów jest oprogramowanie adept2 udostępnione przez firmę Digilent i jego współpraca ze sprzętem w RPi3

Nie poddaję się jednak, bo potencjał prezentowanego rozwiązania jest spory!