Nowy 8-bitowy mikrokontroler STMiroelectronics

Firma STMicroelectronics oferuje nowe możliwości dla projektantów urządzeń z ograniczonym budżetem – 8-bitowy mikrokontroler STM8S001 w ekonomicznej obudowie SO-8.

Mikrokontroler STM8S001 jest wyposażony interfejsy I2C, UART oraz SPI, oferując wszechstronną łączność. Dzięki pamięci Flash o pojemności 8 KB, 1 KB pamięci RAM, 128-bajtowej pamięci EEPROM oraz 3-kanałowemu przetwornikowi ADC o rozdzielczości 10 bitów oferuje on najważniejsze funkcje najbardziej popularnego modelu ST STM8S003, w niewielkiej obudowie z małą liczbą wyprowadzeń.

Inne funkcje obejmują 5 wyprowadzeń GPIO, jeden 8-bitowy i dwa 16-bitowe timery oraz wbudowany oscylator RC, który pozwala na wygodną kontrolę zegara w zakresie od 128 kHz do 16 MHz. Dostępny jest też moduł interfejsu single-wire (SWIM) przeznaczony do programowania i debugowania.

Układ może pracować w zakresie temperatury od -140°C do 125°C. Wykorzystuje nowy, wydajny rdzeń STM8 taktowany zegarem 16 MHz. Mikrokontroler jest przeznaczony do urządzeń przemysłowych, takich jak inteligentne czujniki i kontrolery oświetlenia, a także produktów użytkowych – zabawek, inteligentnych sprzętów domowych, urządzeń osobistych, urządzeń peryferyjnych PC, ładowarek baterii i wielu innych.

Układ STM8S001mieści się w obudowie SO-8. Jest już dostępny w sprzedaży. W czwartym kwartale tego roku będzie również dostępny odpowiedni zestaw Discovery.

Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie produktów.

O autorze