Diody LED Eviyos – inteligentne reflektory nadchodzą

Firma Osram Opto Semiconductors opracowała pierwszy na świecie prototyp hybrydowej diody LED o nazwie Eviyos. Dioda stanowi duży postęp na drodze do pierwszego w sprzedaży rozwiązania LED wysokiej rozdzielczości o zaawansowanych możliwościach sterowania. Pozwalają na przykład na stworzenie reflektora, który automatycznie wyłącza odpowiednie piksele gdy zostanie wykryty ruch z naprzeciwka,  dzięki czemu kierowcy jadący z naprzeciwka nie zostaną oślepieni. Ten prototyp zintegrowany z demonstratorem Osram Specialty Lightning, został po raz pierwszy zaprezentowany na sympozjum ISAL w dniach 25-27 września w Darmstadt.

Dioda Eviyos powstała jako wynik projektu badawczego µAFS, który został zakończony na jesieni 2016 roku. W projekt zaangażowani byli liczni partnerzy z sektora przemysłowego, a koordynatorem całości był Osram Opto Semiconductors. Powstały prototyp łączy w jednym komponencie dwie technologie: układ emitujący światło i elektronikę obsługującą każdy indywidualny piksel. Taka integracja oznacza, że wszystkie 1024 pikseli diody Eviyos oraz sterownik mieszczą się na powierzchni około 4 x 4 mm. Źródło światła generuje strumień o natężeniu 3 lm na piksel przy prądzie 11 mA. Pierwsze prototypy osiągnęły już wartość 4,6 lumena na piksel. Klienci mogą zdecydować się na użycie różnej liczby hybrydowych diod LED w swych systemach i uzupełnić je konwencjonalnymi diodami w zależności od potrzeb konkretnego projektu.

Diody Eviyos są nie tylko kompaktowe i wydajne, ale też uzyskują wysoką sprawność dzięki precyzyjnej kontroli i możliwości przyciemniania pojedynczych pikseli. Istnieje możliwość włączania tylko tych pikseli, które w danej sytuacji są faktycznie potrzebne.

Wprowadzenie nowych układów jest planowane na początku roku 2020. Diody Eviyos będą osobną rodziną produktów przeznaczonych do wielu różnych zastosowań. Inteligentne reflektory są tylko jednym z potencjalnym obszarów zastosowań, w których przydatna okaże się selektywna kontrola wybranych pikseli.

O autorze