Nowy, precyzyjny układ Microchip do pomiaru zużycia mocy

Firma Microchip wprowadziła do oferty nowy, precyzyjny układ po pomiaru zużycia mocy i energii. Model PAC1934 działa we współpracy ze sterownikiem Microchip kompatybilnym z monitorem Energy Estimation Engine (E3) wbudowanym w system operacyjny Windows 10. dzięki temu możliwe jest uzyskanie 99% dokładności pomiaru we wszystkich urządzeniach zasilanych z baterii pracujących pod kontrolą Windows 10. Układ Microchip PAC1934 w połączeniu ze sterownikiem Windows 10 i usługą Microsoft E3 może poprawić dokładność pomiaru zużycia baterii przez inne aplikacje o 29%.

Układ PAC1934 został zaprojektowany w celu pomiaru napięć linii w zakresie od 0 do 32 V. Można dokładnie zmierzyć pobór mocy zarówno samego procesora (CPU), jak i zadań uruchomionych na urządzeniach podłączonych za pomocą interfejsu USB-C. PAC1934 jest 4-kanałowym układem wykonującym pomiar  z rozdzielczością 16 bitów, którego rejestr akumulatora pozwala na działanie przez ponad 17 minut. Dzięki temu może mierzyć moc i zużycie energii bez potrzeby regulacji poziomu napięcia lub prądu.

Urządzenie ma również funkcje, które mogą okazać się przydatne w przyszłych aktualizacjach oprogramowania. Dzięki niemu możliwy jest pomiar zarówno ładowania, jak i rozładowania baterii – jest to istotne w przypadku nadchodzących topologii ładowarek wykorzystujących interfejs USB typu C, które stopniowo są wdrażane. Ponadto urządzenie pełni funkcję standardowego miernika prądu po stronie zasilania, który można wykorzystać w serwerach i urządzeniach sieciowych, pojazdach czy zastosowaniach przemysłowych. Microchip ponadto pracuje nad obsługą PAC1934 pod systemem Linux w różnych zastosowaniach.

Układ monitorowania zasilania PAC1934 jest już dostępny w postaci próbek i w ilościach hurtowych. Dodatkowe informacje są dostępne na stronie produktu.

O autorze