Unikalna przetwornica DC/DC od Texas Instruments

Firma Texas Instruments (TI) wprowadziła pierwszą na rynku synchroniczną przetwornicę DC/DC obniżającą napięcie, która wykorzystuje topologię sterowania ACM (advanced-current mode) z wewnętrzną kompensacją umożliwiającą synchronizację częstotliwości. Przetwornica TI SWIFT TPS543C20 pracuje z napięciem wejściowym 16 V i oferuje wydajność prądową 40 A. Zapewnia wyższą sprawność dzięki zastosowaniu najnowszej generacji tranzystorów MOSFET o niskiej rezystancji zarówno po stronie masy, jak i po stronie zasilania. Całość mieści się w małej obudowie o korzystnych parametrach termicznych. Projektanci mogą wykorzystać dwie przetwornice pracujące równolegle, aby dostarczyć do obciążenia prąd do 80 A. Układy są przeznaczone do zasilania procesorów w małych urządzeniach o dużej gęstości mocy w różnych zastosowaniach. Są to między innymi urządzenia komunikacji przewodowej i bezprzewodowej, systemy HPC i chmurowe oraz systemy magazynowania danych. Dodatkowe informacje o produkcie, zamówieniach próbek oraz o module ewaluacyjnym można uzyskać na stronie produktu.

Wyjątkowa topologia z wewnętrzną kompensacją ACM zapewnia szybką odpowiedź na zmiany poziomu, przy jednoczesnym zachowaniu stabilności w szerokim zakresie napięć wejściowych i wyjściowych. Cechą wyróżniającą ACM jest fakt, iż emuluje ona topologię sterowania prądem szczytowym generującą sygnał piłokształtny z możliwością dynamicznej regulacji częstotliwości pracy w szerokim zakresie w celu zapewnienia stabilizacji. To oznacza zalety tradycyjnego rozwiązania o stałej częstotliwości zapewniającego niski poziom szumu i stały czas włączania (COT) pozwalający na obsługę szybkich zmian napięcia bez zewnętrznej kompensacji. Szczegółowy opis tego zagadnienia znajduje się na blogu dotyczącym topologii ACM oraz w przewodniku, który pozwala zrozumieć różnice między różnymi trybami sterowania oferowanymi przez TI.

Najważniejsze cechy TPS543C20

  • Sprawność powyżej 90% dla maksymalnego prądu szczytowego 40 A
  • Dokładność określenia napięcia w stosunku do referencji 0,5% niezależnie od temperatury. Zdalny różnicowy pomiar napięcia pozwala zapewnić dokładność wymaganą przez zasilanie procesorów wykonanych w technologii submikronowej.
  • Połączenie dwóch przetwornic pozwala na dostarczenie prądu 80 A.
  • Bardzo wysoka gęstość mocy i obudowa QFN PowerStack pozwala na łatwą instalację radiatora przymocowanego do jednego padu.

Biblioteki WEBENCH Designer oraz Architect zawierają ponad 40.000 komponentów oferowanych przez 120 producentów. Partnerzy dystrybucji TI aktualizują ceny i dostępność co godzinę, co pozwala na wygodną optymalizację projektu i zaplanowanie produkcji. Mając do wyboru osiem wersji językowych użytkownicy mogą porównać kompletne projekty systemów i podjąć decyzje dotyczące łańcucha zaopatrzenia w ciągu kilku minut. Dostęp do środowiska projektowego TI WEBENCH jest bezpłatny i pozwala między innymi na wykorzystanie układów TPS543C20.

Przetwornice TPS543C20 są już dostępne w serwisie TI Store i u autoryzowanych dystrybutorów. Mieszczą się w obudowach PoweStack QFN o wymiarach 5 x 7 x 1,5 mm z czterdziestoma wyprowadzeniami.

Pomoce i narzędzia dla TPS543C20

O autorze