Zewnętrzny kontroler CAN FD od Microchip

Firma Microchip wprowadziła pierwszy na rynku zewnętrzny kontroler sieci CAN FD (Flexible Data Rate) oznaczony symbolem MCP2517FD. Stanowi on wygodny sposób ulepszenia systemu ze standardu CAN 2.0 na CAN FD i możliwość wykorzystania udoskonaleń dostępnych w protokole CAN FD.

CAN FD oferuje wiele zalet w porównaniu do tradycyjnego CAN 2.0, w tym wyższe szybkości transferu i rozszerzenia wiadomości bajtowych. Najnowszy kontroler CAN FD MCP2517FD może współpracować z dowolnym mikrokontrolerem, pozwalając na łatwą implementację tej technologii bez kompletnego przeprojektowania systemu. Ponieważ proces adopcji standardu CAN FD dopiero się rozpoczął, na razie na rynku dostępnych jest niewiele mikrokontrolerów CAN FD. Co więcej, zmiana mikrokontrolera mogłaby się wiązać ze znaczącym kosztem i ryzykiem oraz wydłużeniem czasu projektowania. Natomiast kontroler MCP2517FD pozwala projektantom systemów na wprowadzenie funkcjonalności CAN FD poprzez dodanie pojedynczego zewnętrznego komponentu  do dotychczas istniejącego, działającego projektu.

Układ MCP2517FD pozwala również na integrację dodatkowych kanałów FD poza tymi, które już mogą być dostępne w mikrokontrolerze.

Płytka bazowa MCP251XFD CAN FD (kod produktu ADM00576) wraz z płytką rozszerzeń Click MCP25617FD (MIKROE-2379) zapewniają proste i niedrogie rozwiązanie ewaluacyjne, które pozwala na implementację projektu CAN FD. Ponadto API napisane w C umożliwia bardzo szybkie tworzenie aplikacji.

Kontrolery MCP2517FD-H/SL są już dostępne w postaci próbek i ilościach hurtowych. Układy mieszczą się w obudowach SOI z 14. wyprowadzeniami.  Dostępny jest również model MXP2517FD-H/JHA w obudowie VQFN-14 z płaskimi wyprowadzeniami.

Dodatkowe informacje są dostępne na stronie produktu.

O autorze