Akcelerator sieci neuronowych PowerVR od Imagination

Firma Imagination Technologies przedstawiła rozwiązanie IP będące sprzętowym akceleratorem sieci neuronowych (NNA). Dzięki implementacji specjalnej architektury PowerVR układ zapewnia najwyższą na rynku wydajność w stosunku do powierzchni. Jest on skierowany do firm tworzących układy SoC na potrzeby sieci komórkowych, systemów monitoringu, motoryzacji lub systemów użytkowych. Wykorzystując akcelerator PowerVR Series 2NX firmy będą mogły wykorzystać obliczenia sieci neuronowych o wysokiej wydajności, pobierając bardzo niską moc i wykorzystując minimalną powierzchnię układu.

Sieci neuronowe, w tym splotowe sieci neuronowe (CNN), rekurencyjne (RNN) oraz sieci LSTM przyczyniają się do gwałtownego rozwoju technicznego w wielu branżach. Wraz z upowszechnieniem sieci neuronowych pojawiają się dedykowane rozwiązania, takie jak NNA 2XN. Układ ten oferuje 8 razy wyższy stosunek wydajności do powierzchni w porównaniu do rozwiązań opartych na procesorach sygnałowych. Dzięki temu umożliwia uzyskania największej możliwej wydajności przy najniższych kosztach i zużyciu mocy.

PowerVR 2NX jest zupełnie nową architekturą zaprojektowaną od postaw, aby zapewnić:

  • Najwyższą na rynku wydajność wnioskowania w stosunku do zużycia mocy, pozwalającą uzyskać najniższy pobór mocy.
  • Najwyższą na rynku wydajność w stosunku do powierzchni, aby pozwolić na realizację najtańszych rozwiązań.
  • Rozwiązanie o najniższym wymaganiu na przepustowość pamięci – obsługuje zmienny rozmiar słowa opisujący wagi oraz dane, w tym tryb 4-bitowy dodatkowo zmniejszający wykorzystywaną przepustowość.
  • Najwyższą na rynku wydajność 2048 operacji MAC na cykl zegara w jednym rdzeniu, zachowując możliwość skalowania na większą liczbę rdzeni.

Rozwiązanie 2NX obejmuje IP sprzęt, oprogramowanie i narzędzia pozwalające na kompletną implementację sieci neuronowych w układach typu SoC (System-on-Chip). Rozwiązanie to efektywnie obsługuje wszystkie zadania obliczeniowe typowych sieci neuronowych. W zależności od wymaganej wydajności obliczeniowej zadań wnioskowania rozwiązanie może pracować samodzielnie bez dodatkowych komponentów sprzętowych. Może też współpracować z innymi układami CPU lub GPU.

Imagination dostarcza wszelkie pomoce potrzebne projektantom, aby łatwo skonfigurować i szybko uruchomić ich sieci, zapewniając odpowiednie zasoby obliczeniowe oraz pasmo przy zachowaniu wymaganej dokładności. Oferta dla PowerVR 2NX obejmuje narzędzia do mapowania i strojenia parametrów sieci, sieci przykładowe, narzędzia ewaluacyjne i dokumentację. Narzędzie PowerVR NX Mapping Tool oferuje rozbudowane funkcje importowania standardowych bibliotek uczenia maszynowego, takich jak Caffe i Tensorflow. Doświadczeni projektanci sieci będą mogli sami zaprojektować i zaimplementować sieci na NNA 2NX, które wykorzystają wszystkie funkcje oferowane przez sprzęt.

Imagination udostępnia również uniwersalne oprogramowanie szkieletowe (API) dla wielowarstwowych sieci neuronowych (DNN), które pozwala na łatwe przenoszenie między platformami CPU, GPU oraz NNA. Jedno API działa na wielu konfiguracjach SoC, co pozwala na łatwe tworzenie prototypów w oparciu o istniejące układy.

Akcelerator sieci neuronowych NNA PowerVR WNX jest już dostępny w postaci licencji. Szczegółowe informacje można uzyskać pod adresem info@imgtec.com.

O autorze