Nowe układy GPU PowerVR w ofercie Imagination

Firma Imagination Technologies przedstawiła nową generację układów graficznych (GPU), które zapewniają wyższą wydajność graficzną i obliczeniową w tanich urządzeniach. Dzięki nim dostawcy układów SoC będą mogli uzyskać wyższą wydajność bez zwiększania powierzchni układu w stosunku do GPU poprzedniej generacji. Nowe układy GPU PowerVR Series9XE oraz Series9XM sprawiają, że dostawczy układów SoC i dostawcy OEM mogą obniżyć koszt i pobór mocy, jednocześnie oferując użytkownikom bogate wrażenia dzięki lepszej grafice w grach i udoskonalonym interfejsom graficznym (GUI) w urządzeniach takich, jak smartfony, samochodowe systemy multimedialne, przystawki do telewizorów i same telewizory. Możliwości układów zostały zwiększone dzięki nowemu rdzeniowi wypełniającemu 8 pikseli na każdy cykl zegara, który umożliwia realizację interfejsów GUI działających w rozdzielczości 4K z odświeżaniem 60 fps.

Obie wymienione serie wykorzystują również udoskonalony podsystem pamięci, zmniejszając wymaganą przepustowość nawet o 25% w stosunku do poprzednich generacji, dzięki czemu cała zwiększona moc obliczeniowa może zostać odpowiednio wykorzystana. Inne cechy wspólne dla serii 9XE oraz 9XM to nowy układ zarządzania pamięcią (MMU) obsługujący większy zakres adresów oraz obsługa 10-bitowego koloru YUV w standardzie – przy takiej samej powierzchni układu.

Nowe układy GPU są już licencjonowane i sprawdzane przez wielu klientów w ich telewizorach, przystawkach, urządzeniach mobilnych ze średniego segmentu, tanich telefonach i tabletach, a także w motoryzacji.

GPU 9XE i 9XM doskonale współpracują z nowym akceleratorem sieci neuronowych PowerVR 2NX, który oferuje dużą wydajność obliczeniową na potrzeby sieci neuronowych uzyskaną przy bardzo niskim poborze mocy i małej powierzchni układu. W urządzeniach takich, jak telefony komórkowe, w których układ GPU jest niezbędny, GPU 9XE lub 9XM mogą obsługiwać jednocześnie typowe algorytmy przetwarzania wizyjnego i przekazać zadania przetwarzania na potrzeby sieci neuronowych do układu NNA PowerVR 2NX. Ze względu na wysoką wydajność w stosunku do powierzchni układów NNA i GPU PowerVR, możliwa jest implementacja ich obu w miejsce konkurencyjnego, samodzielnego układu GPU.

Imagination oferuje projektantom bezpłatny dostęp do środowiska PowerVR SDK obsługującego wiele platform. Wspomaga ono wszelkie aspekty tworzenia aplikacji z grafiką 3D. Dostępne są również narzędzia ułatwiające tworzenie grafiki 3D oraz aplikacji obliczeniowych wykorzystujących GPU. Programiści mogą pobrać środowisko SDK za darmo, dołączyć do społeczności PowerVR Insider i zasięgnąć porady innych programistów pod tym adresem.

Dostępne są również zestawy Physical Design Optimization Kits (DOK), które pozwalają na przeprowadzenie optymalizacji zużycia mocy, wydajności i powierzchni układu (tzw. PPA). Zestawy DOK Imagination zawieraja zoptymalizowane projekty referencyjne, odpowiednio dopasowane biblioteki opracowane przez partnerów firmy, dane do charakteryzacji i dokumentację.

Licencje na układy GPU Series9XE oraz Series9XM są już dostępne. Bliższe informacje można uzyskać pod adresem info@imgtec.com.

 

O autorze