NINA-B3 – w pełni funkcjonalny moduł Bluetooth 5 od U-blox

Firma u-blox, specjalizująca się w układach pozycjonowania i łączności bezprzewodowej, wprowadziła na rynek bezprzewodowy moduł z mikrokontrolerem w pełni zgodny ze standardem Bluetooth 5. Dzięki obsłudze łączności dalekiego zasięgu wprowadzonej w wersji Bluetooth Low Energy, wysokim szybkościom transferu i obsłudze protokołu Bluetooth Mesh oraz standardu 802.15.4, moduł NINA-B3 może znaleźć zastosowanie w inteligentnych systemach oświetlenia, przemysłowych sieciach czujnikowych, śledzeniu towarów i systemach automatyki budynkowej.

Po raz pierwszy u-blox prezentuje rozwiązanie Bluetooth przeznaczone do zastosowań, które wymagają łączności na duże odległości i wysokiej szybkości transferu. Moduł Bluetooth Low Energy u-blox NINA-B3 jest oparty na układzie nRF62840 firmy Nordic Semiconductor i stanowi zaawansowane, dopracowane rozwiązanie

Kompletny moduł Bluetooth 5 NINA-B3 jest dostępny w dwóch wariantach. Pierwszy z nich, NINA-B31, ma wgrane oprogramowanie u-blox Connectivity Software zapewniające bogatą funkcjonalność i łatwość obsługi. Z punktu widzenia projektantów produktów oznacza to szybszą i sprawniejszą integrację oraz brak konieczności programowania systemu wbudowanego, co przekłada się na szybsze wprowadzenie produktu na rynek. Autorska technologia bezpiecznego rozruchu zapewnia poziom bezpieczeństwa wystarczający nawet dla systemów przemysłowych i medycznych.

Drugi wariant jest oznaczony symbolem NINA-B30. Dzięki obsłudze Bluetooth Mesh i protokołu Thread pozwala na wykorzystanie w różnorodnych zastosowaniach, a także użycie wielu protokołów przewodowych i bezprzewodowych. Moduł zawiera mocny mikrokontroler z rdzeniem Cortex M4F, który umożliwia uruchomienie zaawansowanych aplikacji. Pozwala też na wykorzystanie skromniejszych układów zewnętrznych, co w efekcie oznacza zmniejszenie rozmiaru urządzenia i redukcję kosztów.

Moduły NINA-B3 zawierają czułą antenę zaprojektowaną specjalnie dla tego modułu z uwagi na jego małe wymiary. Antena zapewnia optymalny zasięg transmisji nawet w produktach o małych całkowitych wymiarach. Istotną zaletą jest kompatybilność wyprowadzeń z innymi modułami komunikacji krótkiego zasięgu z serii NINA, pozwalająca projektantom na łatwe tworzenie różnych wariantów urządzeń, np. obsługujących tylko łączność Wi-Fi lub tylko Bluetooth.

Pierwsze próbki układów będą dostępne w 1. kwartale 2018 roku.

O autorze