Pierwszy zestaw projektowy dla Alexa Voice Service

Firma XMOS, dostawca rozwiązań wbudowanych z obszaru przetwarzania głosu i dźwięku, przedstawiła zestaw projektowy Vocal Fusion dla usługi Alexa Voice Service firmy Amazon. Jest to rozwiązanie wyposażone w liniowy szyk 4 mikrofonów, które pozwala na integrację interfejsu Alexa w inteligentnych panelach, sprzętach kuchennych i różnego typu urządzeniach użytkowych i przemysłowych.

Zestaw o pełnej nazwie „VocalFusion 4-Mic Dev Kit for Amazon AVS” zawiera kompaktowy szyk liniowy czterech mikrofonów o długości 100 mm.  Rejestrowane w ten sposób głosy są bardzo wysokiej jakości, nawet w zaszumionym środowisku. Dzięki temu komendy mogą być dokładnie odebrane z drugiego końca pokoju, a następnie przetworzone przez system rozpoznawania mowy Alexa wykorzystujący chmurę. Obecnie tylko XMOS oferuje rozwiązanie, które zapewnia także obróbkę DSP i programowalne wejścia I/O oraz oprogramowanie sterujące w jednym układzie. Dzięki temu klienci mogą znacząco obniżyć cenę swych produktów i koszty produkcji i jednocześnie dostosować projekt do swych potrzeb.

Zestaw jest pierwszym gotowym rozwiązaniem, które umożliwia zbudowanie referencyjnego projektu klienta za pomocą środowiska AVS Device SDK. Środowisko to ma także na celu uproszczenie tworzenia produktów opartych na platformie Alexa, co pomaga komercyjnym producentom szybciej wprowadzić na rynek produkty zgodne z AVS.

Rozwiązanie XMOS wykorzystuje zaawansowany procesor VocalFusion XVF3000 przeznaczony do rozpoznawania głosu z odległości. Jest on oparty na nagrodzonej architekturze wielordzeniowej XMOS xCORE. Układ XVF3000 oferuje zaawansowane możliwości cyfrowego przetwarzania dźwięku, w tym eliminację echa akustycznego (AEC) w trybie full duplex oraz możliwość przerywania lub zatrzymania pracy urządzenia odtwarzającego muzykę. Kolejną funkcją jest zaawansowany algorytm usuwania szumów i adaptacyjne formowanie wiązki, które zapewniają wysokiej jakości obsługę użytkownika nawet w hałaśliwym otoczeniu.

Zestaw Vocal Fusion for Amazon (oznaczenie XK-VF3000-L33-AVS) jest już dostępny w ofercie DigiKey dla projektantów, dostawców OEM oraz ODM pod tym adresem.

Dodatkowe informacje o zestawie XMOS oraz układach VXF3000 znajdują się na stronie produktu.

O autorze