Nowe, zintegrowane monitory czujników i przełączników TI

Firma Texas Instruments (TI) wprowadziła dwa układy będące interfejsami wielu przełączników (MSDI), które pozwalają zaoszczędzić nawet 98% energii w porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań dyskretnych. Modele TIC12400 oraz TIC12400-Q są pierwszymi monitorami czujników i przełączników z interfejsem podłączanym bezpośrednio do przełączników kodowanych za pomocą konfiguracji rezystorów. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie produktu.

Producenci, szczególnie z obszaru motoryzacji, stają przed wyzwaniem dodania nowych funkcjonalności przy jednoczesnym zmniejszeniu rozmiarów systemu i poboru mocy. Układy TIC12400 oraz TIC12400-Q1 mogą pomóc w realizacji tego celu, ponieważ są w stanie monitorować wejścia i dekodować informację z nawet do 54 przełączników naraz. Tym samym uwalniają główny procesor od potrzeby dekodowania sygnałów. Ponadto dzięki bezpośredniemu monitorowaniu i wbudowanym funkcjom diagnostycznym dla 24 kanałów wejściowych układy mogą poprzez sekwencję odpytywania urządzeń skrócić czas aktywnej pracy mikrokontrolera. To z kolei przekłada się na znaczne zmniejszenie poboru mocy systemu w takich zastosowaniach, jak elektroniczne układy nadwozia oraz systemy automatyki fabrycznej i budynkowej.

Najważniejsze cechy układy TIC12400-Q1:

  • O 98% niższe zużycie mocy przez system: Projektanci mogą obniżyć pobór prądu systemu zakresu miliamperów do mikroamperów w zastosowaniach wymagających oszczędności energii. Wbudowane funkcje monitorowania pozwalają mikrokontrolerowi przejść w tryb uśpienia i zużywać mniejszą moc w czasie bezczynności, co jest przydatne w takich sytuacjach, jak rozruch i zatrzymanie pojazdu, lub parkowanie samochodu przez dłuższy czas.
  • Mniejsza złożoność i o 60% mniejsza powierzchnia układu: Model TIC12400-Q1 pozwala zastąpić do 120 komponentów dyskretnych. Dysponuje on współdzielonymi wejściami i trybem obsługi macierzy przełączników, które ułatwiają monitorowanie 54 przełączników i czujników. Ten układ o wysokim stopniu integracji pozwala również na regulację prądów, kontrolę czasów i progów. Ponadto zawiera on wbudowane nadmiarowe obwody w celu ochrony i wydłużenia niezawodności całego systemu poprzez eliminację potencjalnego miejsca awarii.
  • Solidna i pewna ochrona systemu i prostszy projekt płytki: Zintegrowana ochrona przed wyładowaniami elektrostatycznymi (ESD) i funkcje autodiagnostyki zmniejszają liczbę wymaganych zewnętrznych komponentów zabezpieczających. Nowe układy spełniają wymagania ochrony przed ESD do wartości ± 8kV zgodnie z normą ISO 10605, zabezpieczając wewnętrzne obwody przed potencjalnymi awariami. W pełni konfigurowalne układy niezależnie monitorują i chronią 24 wejścia, dzięki czemu mikrokontroler hosta może w tym czasie realizować inne zadania.

Moduł ewaluacyjny TIC12400 (TIC12400EVM-KIT) pomoże projektantom łatwo i szybko ocenić możliwości nowego układu. Moduł jest dostępny w ofercie TI Store.

Projektanci modułów kontroli nadwozia dzięki nowym układom będą mogli zmniejszyć koszt systemu i ciężar pojazdu, tworząc bardziej zaawansowane i scentralizowane rozwiązanie. Oznacza to również mniejsza liczbę kabli i ich wagę. Szczegółowy opis zasady dekodowania impulsów wysokich napięć pochodzących z przełączników jest zawarty w tym projekcie referencyjnym.

Modele TIC12400-Q1, TIC1240 oraz TIC10024-Q1 są już dostępne w ilościach hurtowych za pośrednictwem serwisu TI Store i u autoryzowanych dystrybutorów. Projektanci, którzy nie mają potrzeby monitorowania dużej liczby wejść, mogą wybrać model TIC10024-Q1, aby uprościć konfigurację wejść cyfrowych. Wszystkie modele mieszczą się w obudowach TSSOP o wymiarach 9,7 x 4,4 mm. Mają 24 wejścia. Wersje TIC12400-Q1 oraz TIC12400 oferują do 54 współdzielonych wejść analogowych lub cyfrowych i tryb macierzowy, natomiast model TIC10024-Q1 ma tylko wejścia cyfrowe.

Dodatkowe informacje

O autorze