Aktualizacja Arduino Create – teraz dla urządzeń IoT z systemem Linux

Najnowsza aktualizacja platformy sieciowej Arduino Create umożliwia szybkie i łatwe tworzenie i uruchomienie aplikacji IoT wykorzystujących zintegrowane usługi chmurowe na urządzeniach z systemem Linux. Początkowo obsługiwane układy ograniczają się do architektury x86, jednak w planach jest rozszerzenie oferty na wszystkie głównie platformy sprzętowe.

Firma Arduino wprowadziła liczne nowe funkcje do swej platformy chmurowej Create. Zmiany mają na celu zwiększenie liczby platform obsługiwanych przez Arduino, aby umożliwić rozwój opartych na niej systemów IoT. Dzięki najnowszej aktualizacji użytkownicy Arduino Create mogą teraz programować płytki będące pod kontrolą systemu operacyjnego Linux, jak gdyby były to zwykłe płytki Arduino. Na płytce z systemem Linux może działać jednocześnie wiele programów Arduino, które komunikują się ze sobą dzięki możliwościom nowej biblioteki Arduino Connector.

Chmura Arduino Create umożliwia zarządzanie poszczególnymi projektami i programownie ich zdalnie z dowolnego miejsca na ziemi. Aby dodatkowo uprościć zadanie nowym użytkownikom, Arduino opracowało innowacyjne i gotowe do użycia rozwiązanie, które pozwala skonfigurować nowe urządzenie od zera za pomocą chmury. Do posługiwania się intuicyjnym sieciowym samouczkiem nie jest potrzebna jakakolwiek wcześniejsza wiedza.

Pierwsza wersja nowej funkcjonalności była sponsorowana przez Intela i obsługuje płytki w architekturze x86/X86_64. Dostępna jest referencyjna implementacja opracowana dla płytki AAEON UP2. W ramach usługi Arduino Create obsługiwane są również inne platformy, takie jak Intel NUC, Dell Wyse i Gigabyte GB-BXT. Arduino planuje w kolejnych miesiącach rozszerzenie obsługi na urządzenia IoT wykorzystujące system Linux, oparte na innych architekturach.

Nowa aktualizacja umożliwia każdej osobie doświadczonej w programowaniu platformy Arduino na tworzenie złożonych systemów IoT wykorzystujących bramy. Jest to istotny krok na drodze do upowszechnienia profesjonalnych rozwiązań wykorzystujących Internet Przedmiotów.

O autorze