Nowy interfejs czujników NFC dla przemysłowych urządzeń IoT

Firma ams, dostawca zaawansowanych rozwiązań czujnikowych, wprowadziła układ AS3956 – dynamiczny tag NFC spełniający wymagania systemów przemysłowych. Zapewnia on wysoką niezawodność niezbędną w krytycznych zastosowaniach i produktach, które muszą gwarantować długotrwałą pracę. Dynamiczny tag AS3956 stanowi bezkontaktowy most między czujnikami i czytnikiem NFC, na przykład smartfonem, za pośrednictwem mikrokontrolera. Obsługuje on protokół NDEF w pełni zgodny z zaleceniami Forum NFC, gwarantując współpracę ze wszystkimi telefonami obsługującymi NFC – w tym z urządzeniami wykorzystującymi system Apple iOS.

Układ AS3956 został zaprojektowany przez ams z myślą o klientach tworzących produkty do zastosowań przemysłowych oraz Internetu Przedmiotów (IoT), które muszą pracować w trudnych warunkach. Układ został dokładnie przetestowany w rzeczywistych zastosowaniach i wymagających środowiskach.

W odróżnieniu od konsumenckich dynamicznych tagów NFC dostępnych na rynku, AS3956 nadaje się także do następujących zastosowań:

  • w systemach przemysłowych i IoT w zakresie temperatur od -40°C do +125°
  • w urządzeniach, od których wymaga się długotrwałej pracy, na przykład w klimatyzacji (HVAC), aparatach słuchowych i bezprzewodowych czujnikach używanych w infrastrukturze takiej jak drogi, mosty i inne obiekty. Wbudowana pamięć EEPROM układu AS3956 gwarantuje minimum 100 tysięcy cykli zapisu i kasowania oraz utrzymanie danych przez 10 lat w temperaturze 125°
  • w urządzeniach o krytycznym znaczeniu, które nie dopuszczają ryzyka awarii.

Układ AS3956 ma wiele funkcji, które ułatwiają projektantom implementację aplikacji wykorzystujących NFC. Należą do nic interfejsy I2C oraz SPI przeznaczone do obsługi przez zewnętrzny mikrokontroler, a także szeroki zakres napięć pracy od 1,65 do 5,5 V.

W standardowym trybie AS3956 pracuje jako samodzielny tag typu 2 zgodny ze standardami NFC Forum, który pozwala na komunikację z czytnikiem za pośrednictwem NFC. Ponadto do wyboru są dwa tryby wymiany danych z kontrolerem hosta:

  • Try Extended – mechanizm transmisji danych z własnym zegarem, który wykorzystuje standardowe komendy tagu typu 2, dzięki czemu minimalizuje narzut na kontroler hosta.
  • Tryb Tuneling – emulacja PICC poziomu 4. (tagu typu 4) zgodnie ze standardem IO14443A pozwalająca na zastosowanie rozwiązania zgodnego z wymaganiami specyfikacji EMVCo lub własnych protokołów.

Układ AS3956 ma ponadto możliwość odzyskiwania energii z otoczenia – konkretnie z fal radiowych generowanych przez czytnik NFC. Dzięki temu może dostarczyć prąd o wartości 5 mA do zewnętrznego urządzenia. Odzyskiwanie energii jest szczególnie użyteczne jako tania i zajmująca mało miejsca alternatywa dla standardowych technik ładowania bezprzewodowego. Rozwiązanie to pozwala wydłużyć czas pracy biometrycznych kart czipowych lub zastosować całkowicie pasywne bezprzewodowe czujniki, potrzebne na przykład w inteligentnych pompach insulinowych.

Poprzednie generacje dynamicznych tagów NFC ogólnego przeznaczenia nie zapewniały niezawodności i wszechstronności, która jest potrzebna w wielu zastosowaniach. Model AS3956 zapewnia dużo większe możliwości w długim okresie.

Układ ams AS3956 jest oferowany w obudowie CSP o wysokości 0,3 mm, a wymiary jego powierzchni to 1,8 x 1,4 mm. Do wyboru jest też obudowa MLPD o wymiarach 3 x 3 mm. Układ jest już dostępny w postaci próbek.

W sklepie internetowym ICdirect dostępny jest ponadto zestaw demonstracyjny. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie produktu. Tam też można zamówić próbki.

O autorze